25 Јуни, 2024
0.0894

ИЗВОНРЕДНА МОЖНОСТ ЗА РАБОТА ВО ХРВАТСКА! Плати огромни, работници нема, а побарувачката расте

Објавено во: Економија, Балкан 21 Мај, 2024

Добивај вести на Viber


Никој нема точен одговор на прашањето до кога ќе трае состојбата во Риека поврзана со недостигот на возачи на јавни автобуси.

Иако во последните четири години во градот пристигнаа околу 90 нови автобуси, нивната единствена намена засега е паркирање.

- Во последната недела намаливме околу стотина поаѓања на приградските линии, додека откажавме околу 200 поаѓања на градските линии - изјави директорот Роберт Мрвчиќ во ТВ Автотролеј Дневника Нова.

Тој кажа и дали Градот и компанијата Автотролеј предоцна почнале да се соочуваат со недостигот на работници.

- Две години бараме возачи. Ангажиравме агенции, плаќаме преквалификација, бараме готови возачи, но на пазарот ги нема - се пожали Мрвчиќ и додаде дека по потпишувањето на анексот на колективниот договор, платата на возачот е покачена на околу 1.600 евра.

На прашањето каде е проблемот со странските работници, тој откри дека проблемот е во издавањето работни дозволи, односно визите. Мрвчиќ им се извини на сите корисници на јавниот градски превоз и рече дека се предложени неколку мерки.

- Еден од нив е намалувањето на билетите за 25 проценти. Оваа мерка би траела три месеци, а по потреба и подолго. Исто така, дополнителни награди за возачите, како и зголемена медиумска кампања. Вработувањето на работници се договара и преку други агенции. Доколку мерките се покажат како оправдани, се надевам дека ќе има подобрување што е можно поскоро - објасни тој.

Србија данас

Можеби ќе ве интересира

ЗА ВУЛИН БРИКС Е НАДЕЖТА: Можно ли е Србија да се приклучи?

ЗА ВУЛИН БРИКС Е НАДЕЖТА: Можно ли е Србија да се приклучи?

ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ОВА Е ЧЕКОР НАЗАД: Грците ќе работат по 6 дена во неделата

ЗА ЕКСПЕРТИТЕ ОВА Е ЧЕКОР НАЗАД: Грците ќе работат по 6 дена во неделата

ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ Е И ДЕФИНИТИВНО: Мицкоски најави, ќе се работи на ново законско решение за линеарно зголемување на пензиите

ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЕНЗИИТЕ Е И ДЕФИНИТИВНО: Мицкоски најави, ќе се работи на ново законско решение за линеарно зголемување на пензиите

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ: Уништено целото земјоделско производство во Сиричино

НЕВРЕМЕТО НАПРАВИ ПУСТОШ: Уништено целото земјоделско производство во Сиричино

УШТЕ ЕДНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве колку ќе плаќаат сега возачите за бензин и дизел

УШТЕ ЕДНО ПОСКАПУВАЊЕ НА ГОРИВАТА: Еве колку ќе плаќаат сега возачите за бензин и дизел

Ветерниот парк на „Алказар Капитал“ е првата инвестиција што ќе ја објави Мицкоски

Ветерниот парк на „Алказар Капитал“ е првата инвестиција што ќе ја објави Мицкоски

Новата министерка за финансии започна со работа

Новата министерка за финансии започна со работа

Дали е ова скопскиот Ворен Бафет? Од дивиденди на вложувања во акции заработи 233.000 евра!!!

Дали е ова скопскиот Ворен Бафет? Од дивиденди на вложувања во акции заработи 233.000 евра!!!

ДАЛИ ЌЕ ИМ УСПЕЕ? И новата власт ќе му нуди државни административци на приватниот сектор

ДАЛИ ЌЕ ИМ УСПЕЕ? И новата власт ќе му нуди државни административци на приватниот сектор