20 Мај, 2024
0.0248

Извршен директор на Nike: Тешко е да се биде иновативен кога луѓето работат од дома

Објавено во: Економија 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Извршниот директор на Nike, Џон Донахо го обвини далечинското работење за заостанувањето на компанијата во иновациите.

Како што изјави за CNBC, „тешко е да се биде вознемирувачки иновативен кога луѓето работат од дома“.

Тема на разговор за оваа американска медиумска куќа беше недостигот на нови производи кои Nike ги има во својот асортиман и загриженоста кај инвеститорите.

„Она што недостасуваше беше вид на смела, нарушувачка иновација по која е позната Nike и во ретроспектива, причините се прилично јасни“, рече Донахо.

Тој истакна дека фабриките за чевли во Виетнам биле принудени да се затворат за време на пандемијата „Ковид-19“, но рече „поважно“ дека вработените во Најк работеле од дома 2,5 години.

„Во ретроспектива, излегува дека е навистина тешко да се направат смели, нарушувачки иновации кога сте на Zoom“, рече Донахо. Нашите тимови се собраа повторно во живо пред 18 месеци и веќе има напредок“.

Коментарите на извршниот директор на Nike доаѓаат во тежок момент за компанијата. Некои аналитичари и инвеститори го критикуваа гигантот за спортска опрема дека заостанува во иновациите и го губи уделот на пазарот од почетниците како што се On Running и Hoka, кои освоија нова генерација спортисти и забрзано пораснаа во последниве години.


Во декември, Nike објави сеопфатен план за реструктуирање за намалување на трошоците за околу 2 милијарди долари во следните три години.

„Иновацијата отсекогаш била она што го прави Nike, така што ние нема само да го копираме она што другите го прават, туку ќе донесеме иновации“, најави првиот човек на Nike.

Извор: Бонитет.хр

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ВАЖНА ОДЛУКА НА РЕГУЛАТОРНА- ВАЖИ И ЗА ДИЗЕЛАШИ И ЗА БЕНЗИНЦИ: По полноќ поевтинуваат сите горива, еве ги новите цени

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

Адвокатска комора на Македонија: Членот 368 од Законот за облигациони односи е спротивен на уставот и ги прекршува човековите права, неопходно е решение

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА - нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

ФАКТОР АНАЛИЗА: Прават милиони евра од цевки и камен

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

УШТЕ ЕДНА ГОЛЕМА ИНФОРМАЦИЈА ЗА ЛИДЛ ВО МАКЕДОНИЈА: Планира да вработи 150 работници во нова инвестиција вредна 80 милиони евра

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

АНАЛИЗА: Што ќе се случи со Германија ако си замине од ЕУ?

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген

Сопственикот и главниот оперативен тим одушевени од развојот на Костал во Охрид, компанијата почнува сериско производство на технолошки најнапредна електроника за Фолксваген