27 Септември, 2021
0.0195

Јанко Бачев и Единствена Македонија ќе му дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори

Објавено во: Македонија 12 Септември, 2021

Јанко Бачев, лидерот на Единствена Македонија, објави дека неговата партија ќе му даде поддршка на ВМРО-ДПМНЕ на локалните избори во октомври, со тоа што ќе се приклучат на опозицискиот блок.

Бачев рече дека моделот на локалните избори е таков што ако неговата партија учевствува самостојно, ќе му направи штета на опозицискиот блок.

„Нема да учествуваме со градоначалнички листи и го прифаќаме повикот на ВМРО-ДПМНЕ да се поддржат нивните кандидати за градоначалници. Тие се избираат според мнозинскиот ситем и не сакавме да правиме штета со наши кандидати“, рече Бачев.


Можеби ќе ве интересира

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

Скопје има над 5.600, а Дојран само еден активен случај на коронавирусот

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

(ВИДЕО) Мицоски кажува виц за Заев во Охрид

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

На анкета граѓаните одговорија што мислат за Преспанскиот и Договорот со Бугарија

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Шилегов: Скопје за 4 години драстично го намали загадувањето

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Ристова-Астеруд била приведена на аеродром, таа објасни што точно се случило

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

Арсовска: Јас не се кандидирам за политичар, јас се кандидирам за менаџер на градот

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

И ветиле укинување на пресудата за нејзиниот син со што изнудиле 2.300 евра

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Иванов: Oва е најопасно време за Македонија по Втората светска војна

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот

Има 112 заразени и 13 починати од коронавирусот