19 Мај, 2021
0.0239

КАДЕ ДА СЕ ВАКЦИНИРАМ, ЖИВЕАМ ВО СКОПЈЕ, НО ИМАМ ТЕРМИН ЗА ВО ОХРИД: Граѓаните збунети од СМС пораките

Објавено во: Македонија 02 Мај, 2021

Дел од граѓаните кои претходно се пријавиле за вакцинација против Ковид-19 на сајтот vakcinacija.mk, сега пред почетокот на масовната вакцинација која треба да почне во вторник со пристигнувањето на 200.000 вакцини од Синофарм, добиваат СМС пораки со термин за во друг град од нивното место на живеење.

На Фејсбук групата „Ковид-19 Искуства и совети“ дел од нив разменија искуства за ваквиот проблем.

-Почитувани, молба за совет. Мојот родител доби порака за вакцинација во пункт "Биљанини извори" во Охрид, а со адреса на живеење сме во Скопје. Дали до сега му се случило вакво нешто на некого и дали има опција да се вакцинира во Скопје.

Луѓе кои живеат во Велес повикани се да се вакцинираат во Кавадарци, и така натаму. 

Од МојТермин за ТВ Телма посочуваат дека СМС пораките се испраќаат на бројот кој е оставен за лицето при неговото пријавување за вакцинација.

-Доколку е пријавен преку vakcinacija.mk добива и е-маил. Ако е пријавен преку матичен лекар добива само СМС на бројот кој го има во неговото досие кај матичниот лекар. Пунктот за кој добил термин самиот го избрал или е избран од матичниот лекар. Доколку погрешно се пријавиле, може да се пријават уште еднаш, за да добијат нов термин или да се обратат на vakcinacija@zdravstvo.gov.mk. вели Жаклина Чагоровска, од националниот електронски систем „МојТермин“. Можеби ќе ве интересира

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

Заев од Брисел: Го очекуваме тоа што ни е ветено

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија протерува руски дипломат, во меѓувреме се појавија нови снимки од конгресот на СДСМ

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

Државниот пазарен инспекторат има нов директор

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

До 1-ви јуни останува на сила полицискиот час

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Ќе има јавна дебата за Законот за дивоградби

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Вчера имало две групни тепачки во Скопје

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Грција и Бугарија имаат најголем интерес нашата европска приказна да успее, вели Димитров

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Заев повторно патува во Брисел - со кого ќе се сретне?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?

Зошто Пендаровски се вакцинираше во Куманово?