19 Февруари, 2019
0.3010
    ALK 8332.7    0.76%     BESK 9001    0%     BUTE 3000    0%     FERS 75000    0.81%     GRNT 810.71    -0.57%     KMB 5419.1    0.7%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.74%     POPK 25    25%     RZIN 123    2.5%     RZLV 100.09    -1.87%     RZUS 98    -9.26%     SBT 2338.64    2.49%     STB 1249.23    1.56%     STBP 926    -9.92%     TEL 310.67    0.22%     TTK 1380    0%

Како екс контраразузнавачот Владимир Атанасовски заврши зад решетки?

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2018

Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК, обвинетите браќа Стефан и Михаил Младеновски, како и обвинетиот Захарие Симовски го посочија како еден од организаторите на нападот на Собранието на 27 април лани и токму тие го сместија зад решетки. 

Нивното сведочење го вклучи алармот кај скопското обвинителство при што во вторникот вечерта Атанасовски е приведен а ноќта кон средата доби и мерка притвор од 30 дена.

-Постои основано сомнение дека лицето сторило кривично дело „Здружување поради непријателски активности-соопштиј ОЈО.

Обвеинителството бараше притвор за поранешниот контраразузнавач поради опасност од бегство, влијание на сведоци и опасност од повторување на кривичното дело.

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Владимир Атанасовски сакал да се фрлат гранати во домовите на членови на раководството на владеачката гарнитура според сведоштвото на обвинет кој при нападот врз македонскиот парламент на 27 април, 2017 година носеше пиштол. 

Атанасовски сега се соочува со затворска казна од 4 години затвор. 

Можеби ќе ве интересира

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

СООБРАЌАЈКА ВО ТЕТОВСКО: Загина повозрасен маж

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

ФОКУС НА ДЕНОТ: Ахмети и Заев бараат кандидат за претседател, ОЈО повикува сведоци, премиерот и Силјановска си разменија критики

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Се бара притвор за осомничени за трговија со оружје

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Силјановска до Заев: Не сакам да бидам дел од концептот од ПИОМ да исчезнат 19 милиони

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

Неколку функционери најавиле дека нивните блиски ќе се откажат од вработувањата?

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

НОВИ ОБВИНУВАЊА ЗА НЕПОТИЗАМ: На тапет Милева Ѓорѓиева

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Прибе: Искрено бевме скептични дека ратификацијата ќе помине лесно

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Заев за Силјановска: Во ниту еден сегмент не даде поддршка на тоа што цел свет го поддржува

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција

Дескоска: Почестена сум да бидам првиот министер од Северна Македонија гостин во Грција