22 Април, 2019
0.0460

Како екс контраразузнавачот Владимир Атанасовски заврши зад решетки?

Објавено во: Македонија 06 Декември, 2018

Владимир Атанасовски, поранешниот директор на УБК, обвинетите браќа Стефан и Михаил Младеновски, како и обвинетиот Захарие Симовски го посочија како еден од организаторите на нападот на Собранието на 27 април лани и токму тие го сместија зад решетки. 

Нивното сведочење го вклучи алармот кај скопското обвинителство при што во вторникот вечерта Атанасовски е приведен а ноќта кон средата доби и мерка притвор од 30 дена.

-Постои основано сомнение дека лицето сторило кривично дело „Здружување поради непријателски активности-соопштиј ОЈО.

Обвеинителството бараше притвор за поранешниот контраразузнавач поради опасност од бегство, влијание на сведоци и опасност од повторување на кривичното дело.

Поранешниот директор на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Владимир Атанасовски сакал да се фрлат гранати во домовите на членови на раководството на владеачката гарнитура според сведоштвото на обвинет кој при нападот врз македонскиот парламент на 27 април, 2017 година носеше пиштол. 

Атанасовски сега се соочува со затворска казна од 4 години затвор. 

Можеби ќе ве интересира

И Охриѓани ќе гласаат во втор круг за градоначалник

И Охриѓани ќе гласаат во втор круг за градоначалник

Колку треба да гласаат за успешни избори и што ако нема цензус?

Колку треба да гласаат за успешни избори и што ако нема цензус?

Јонуз: Во вториот круг ќе има комбинации кои ќе им го „загорчат животот“ на СДСМ и ДУИ

Јонуз: Во вториот круг ќе има комбинации кои ќе им го „загорчат животот“ на СДСМ и ДУИ

Типична пролетна временска прогноза: Сонце но и облаци за оваа работна недела

Типична пролетна временска прогноза: Сонце но и облаци за оваа работна недела

Зекири: Време е за пензионирање и одговорност

Зекири: Време е за пензионирање и одговорност

РЕЗУЛТАТИ: Кај кого отиде благата предност?

РЕЗУЛТАТИ: Кај кого отиде благата предност?

Груби: Давкова да не се надева на гласовите на Река

Груби: Давкова да не се надева на гласовите на Река

ФОТОГАЛЕРИЈА: Какво беше расположението кај таборот на Пендаровски

ФОТОГАЛЕРИЈА: Какво беше расположението кај таборот на Пендаровски

Заев прогласи победа за Пендаровски

Заев прогласи победа за Пендаровски