20 Септември, 2020
0.0425

Како им успеа на Пехчево и Валандово да немаат ниту еден активен случај на коронавирус?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 05 Август, 2020

Пехчево и Валандово се два македонски града кои немаат ниту еден активен случај на коронавирус.

И двете се мали општини со по неколку илјади жители.

Од Здравствениот дом во Валандово велат дека населението било дисциплинирано, се носат маски, а големо движење нема од општина од општина. Оние кои биле заразени и се излечиле, со вирусот се инфицирале во Скопје.

„Во продавници, во институции се носат маски, граѓаните ги почитуваат мерките, а оние кои беа повратници од Германија, Италија се придржуваа до мерките за изолација. Имавме неколку случаи, но сега активни случаи нема во Валандово“, додаваат од Здравствениот дом во градот.

Сузана Каракашова, епидемиолог од Пехчево вели дека имаат добра соработка со граѓаните, матичните лекари,  и со полицијата која ги контролира луѓето во изолација, и тоа засега вродило со плод, а за понатаму не се знае каква ќе биде состојбата. Таа вели дека оние 6 случаи на заразени кои ги имале, се работело за лица кои имале контакти во главниот град, и на тој начин се пренел вирусот.

„Вирусот во сите тие случаи ни беше импротиран. Овде луѓето се придржуваат до мерките, до она што ќе им го кажеме. Ние сме авторитет, јас личнo работам 25 години и верувам дека луѓето ги слушаат моите совети. Бројот на жители е мал, а младите се придржуваат до мерките исто како и секаде низ Македонија. Ќе видиме како ќе биде состојбата понатаму, но сега засега немаме активни случаи во општината“, додава таа.

Мал број на заразени има и во Берово и Македонска Каменица.

Во Македонија вирусот однесе повеќе од 500 животи. Иако повеќето починати се повозрасни луѓе, сепак имаше и млади под 30 години кои не се изборија со вирусот.

Голем број активни случаи има во Скопје, Куманово, Штип, Свети Николе.

Секој ден Македонија има двоцифрен или троцифрен број на заразени со коронавирусот.

Досега коронавирусот е дијагностициран кај повеќе од 11.000  граѓани. 

Во Македонија досега се направени над 105,000 тестови. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија