19 Април, 2019
0.0317

Кој рано рани….

Објавено во: Мои пари 02 Февруари, 2013

Веќе погодувате, две среќи граби. Некои народни мудрости се вонвременски. Научно е докажано дека луѓето кои стануваат рано многу полесно се справуваат со стресни ситуации и се многу посреќни во животот, за разлика од оние кои спијат подоцна. Главната причина е тоа што луѓето кои стануваат покасно всушност имаат поразличен часовник од оној што е прифатен како норма на однесување и нормално, таквите луѓе многу потешко се справуваат со ситуациите кои денот може да ги донесе. Поради сето ова решивме да ви дадеме неколку совети со цел да се будите порано и да бидете свежи да работниот ден кој ве очекува: 1. Помалку кофеин: Некои велат дека кога им се спие ништо не им влијае, но според оваа препорака добро е барем шест часа пред спиење да не внесувате кофеин 2.Помалку технологија: Просто речено, вашата соба треба да се користи за секс и спиење. Без телевизори, лаптопи и слични други технолошки гаџети. Нека знае организмот дека кога ќе одите во спалната Ве очекува релаксација  3.Разбудете се со светлина: Спијте со отворени завеси, гледајте да има светлина кога ќе се разбудите. Тоа ќе ви помогне полесно да станете и да бидете посвежи 4.Без СНУЗ: Да, тоа е она копче кое ќе ви даде неколку минути дополнителен сон. Реално немате никаков ефект од ова. Напротив ќе бидете пораздразлив кога конечно ќе станете 5.Аларм што не сакате да го искршите: Сигурно сте се нашле во ситуација кога на некој телефонот му ѕвони како вашиот аларм. Ви доаѓа да му го искршите телефонот. Епа ставете музика која нема да ве нервира кога треба да станете, така ќе ви биде многу подобро! Сега да видиме кои луѓе од светот на бизнисот стануваат рано: Риџард Брансон Тој е една од најмаркатните фигури од светот на бизнисот. Станува секој ден во 05.45 часот и денот го започнува со вежбање. Секогаш спие со отворени завеси. Со оглед на тоа дека живее на приватен остров има на што да се радува кога ќе стане од спиење. Дан Акерсон Акерсон е директор на Џенерал Моторс. Ретко кога спие после 04.30, мора да се чуе со луѓето од Азија бидејќи подоцна нема да има никој во нивните канцеларии. Тим Кук Овој човек е наследникот на Стив Џобс, кралот за логистика во време кога Џобс беше алфа и омега во Епл. Станува во 05.00 часот, вежба оди на работа прв и си оди последен. Злобниците ќе кажат дека мора да го прави тоа бидејќи многу тешко ги пополнува чизмите на покојниот Стив Џобс. Стив Шулц Шулц е легендарниот директор на Старбакс. Секое утро вози велосипед и на работа е во 06.00 часот. Овие луѓе имаат исклучително стресни работи. Без дилема вежбањето е најголем потрошувач на стрес. Веруваме дека ова темпо на станување и вежбање рано наутро едноставно мора да го практикуваат со цел да бидат успешни во тоа што го работат. Редакција Фактор

Можеби ќе ве интересира

Богата унгарска книжевна литература на Саемот на книгата

Богата унгарска книжевна литература на Саемот на книгата

Можност за плаќање учество на Real Madrid Clinic фудбалскиот камп за деца преку ИутеКредит

Можност за плаќање учество на Real Madrid Clinic фудбалскиот камп за деца преку ИутеКредит

НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

НЛБ Банка АД Скопје прогласена за најдобра банка за 2018 година на Europe Banking Awards

Фондацијата Отворено општество–Македонија и Генералниот секретаријат на Владата потпишаа Меморандум за соработка

Фондацијата Отворено општество–Македонија и Генералниот секретаријат на Владата потпишаа Меморандум за соработка

„УНИБанка” одбележа 15 години во Гостивар

„УНИБанка” одбележа 15 години во Гостивар

Без вода денеска овие скопски улици

Без вода денеска овие скопски улици

Промовирана книгата „Аутопсија на љубовта“ од Moџо Килингтон, во издание на „Арс Ламина“

Промовирана книгата „Аутопсија на љубовта“ од Moџо Килингтон, во издание на „Арс Ламина“

ПроКредит Банка со нов продукт - Кредит со осигурени побарувања како обезбедување

ПроКредит Банка со нов продукт - Кредит со осигурени побарувања како обезбедување

Нови лабораторски анализи на сметка на Фондот за здравствено осигурување

Нови лабораторски анализи на сметка на Фондот за здравствено осигурување