29 Јули, 2021
0.0238

Какво време не очекува оваа недела

Објавено во: Македонија 10 Јуни, 2019

Под влијание на топла воздушна маса од југ и натаму продолжува периодот на топло време.

За првиот работен ден од оваа недела според метеоролозите не очекува сончево време со мала до умерена облачност, попладне ќе има локална нестабилност со пороен дожд и ретки грмежи. УВ индексот ќе изнесува 8.

Дневните температури ќе се движат од 25 до 35 степени целзиусови. Најтолпо се очекува да биде на југоистокот од земјава.

Во Скопје за денес според синоптичарите не очекува слично време и температури до 32 степен.

За утре според УХМР не очекува сончево со мала до умерена облачност, попладне нестабилно со локален пороен дожд и грмежи и максимални 33 степени.

На средината од оваа работна недела според синоптичарите ќе имаме сончево време со мала до умерена облачност, попладне на места нестабилно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец. Максималните температури ќе го достигажнат 35 степен.

Под влијание на топла воздушна маса од југ и натаму продолжува периодот на топло време, а особено топло се очекува од средината на наредната седмица. Локално во попладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и услови за изолирана појава на град.

Можеби ќе ве интересира

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

Левица поднесe 772 амандмани на измените на Изборниот законик

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Никола Груевски отворил фирма во Унгарија, ќе продава порцелан

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

(ФОТО) ВУЧИЌ ПРОШЕТА ВО СКОПЈЕ: Македонците се љубезни, Србите и Македонците секогаш се сакаат

Невреме со град го зафати Скопје

Невреме со град го зафати Скопје

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Владата во Софија одобри меморандум за соработка меѓу Maкедонското и бугарското Министерство за земјоделство

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Алармантна здравствената состојба на Камчев, во КПУ Затвор Скопје нема дежурен доктор ниту му се дава соодветна терапија

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Можни се ограничувања за невакцинираните за присуство на јавни собири, најави Филипче

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Нови 47 заразени, најмногу во Скопје и Тетово

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби

Во Врање повеќе се вакцинираат Македонци од Срби