18 Август, 2019
0.0358

Калеников: Блокирањето на буџетот ќе удри врз бизнисот

Објавено во: Економија 20 Декември, 2012

Од сојузот на стопански комори на Македонија упатија апел до Собранието да се деблокира Комисијата за финансирање и буџет, а буџетот да се усвои во најкраток можен рок за да се избегнат можните последици по стопанството. Според претседателот на ССК, Златко Калеников, очекувањата на Сојузот за следната година се позитивни, но буџетот треба да се донесе до 31 декември затоа што е од витална улога за функционирањето на државата и на целото стопанство. „Советуваме да се разговара за оние амандмани кои се конструктивни, а оние кои се поднесени само за блокада на буџетот разумно да се тргнат и да се деблокира процесот затоа што македонското стопанство ќе има несогледливи последици со недонесувањето на буџетот,“ изјави Калеников. Според него, доколку буџетот не биде донесен до крајот на годината, на удар ќе биде ликвидноста на компаниите, повратот на ДДВ и ќе се најдат во застој сите активности во стопанството.

Можеби ќе ве интересира

ГЕРМАНИЈА БАРА ЕКСПЕРТИ: „По новиот закон граѓаните на Западен Балкан се привилегирани“

ГЕРМАНИЈА БАРА ЕКСПЕРТИ: „По новиот закон граѓаните на Западен Балкан се привилегирани“

Од септември повисоки плати за вработените во образованието

Од септември повисоки плати за вработените во образованието

ЗАРАБОТИЈА МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Како руски компании ќарија на американски санкции кон Иран и Венецуела

ЗАРАБОТИЈА МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ: Како руски компании ќарија на американски санкции кон Иран и Венецуела

ГЕРМАНЦИТЕ ДАДОА ТОЧНА ПРЕСМЕТКА: Еве колкава месечна плата ве прави богат човек

ГЕРМАНЦИТЕ ДАДОА ТОЧНА ПРЕСМЕТКА: Еве колкава месечна плата ве прави богат човек

Милионски суми: Колку му пораснаа приходите од продажба на Оилко

Милионски суми: Колку му пораснаа приходите од продажба на Оилко

СЕ ПРОДАВААТ СИТЕ УДЕЛИ: Кој ја стави на продажба гасната централа во Логоварди

СЕ ПРОДАВААТ СИТЕ УДЕЛИ: Кој ја стави на продажба гасната централа во Логоварди

„Фајненшл тајмс“ открива како стоиме со странски инвестиции во однос на регионот

„Фајненшл тајмс“ открива како стоиме со странски инвестиции во однос на регионот

Косово нема да увезува македонски мед и компири

Косово нема да увезува македонски мед и компири

Кои професии се најбарани во Германија?

Кои професии се најбарани во Германија?