15 Април, 2024
0.0456

Каратистите на „Макпетрол“ учествуваа на светската премиер лига во Ларнака*

Објавено во: Мои пари 19 Февруари, 2024

Добивај вести на Viber

Симона Заборска од карате клубот „Макпетрол“ се пласира на седмата
позиција на турнирот од светската премиер лига, Серија А, што се одржа
во Ларнака, Кипар. Претставничката на скопскиот клуб беше меѓу 946
натпреварувачи од 83 држави што се бореа за највисоките признанија.

Заборска во елиминацискиот дел забележи три убедливи победи, а во
осминафиналето заработи тешка повреда на носот на пет секунди пред
крајот со Ксенија Дрончанка од Полска. По ова, македонската
натпреварувачка доби лекарска забрана да ги продолжи борбите. Нејзината
противничка во четвртфиналето Мирна Атија од Египет се пласира во
финалето, но забраната за настап ја ограничи Заборска и таа на крајот го
зазеде високото седмо место во конкуренција на 96 спортистки во
категоријата под 55 килограми.

Заборска ги оствари следните резултати против: Софи Сантило (Англија)
4-1, Лаура Бергант (Словенија) 3-1, Ксенија Дрончанка (Полска) 1-0,
Мирна Атија (Египет) 0-0. Викторија Јовановска ја победи Алис Варџиу од
Италија, но беше поразена од холандската спортистка Ашлеј Какијај. Давид
Петков оствари три победи и тоа против: Јевгени Середа (Украина) 4-2,
Алесандро ди Марко (Италија) 1-0 и Џоби Вилсон (Англија) 4-1. Петков
беше поразен од украинецот Валентин Наида.

Витомир Трајковски ги совлада Давид Шетохин (Украина, 6-1) и Хон Ибара
(Шпанија, 3-0), но беше поразен со 2-1 од Нико Мантере од Финска.
Останатите резултати на каратистите на „Макпетрол“ се: Петар Заборски -
Саман Едалати (Иран) 0-3 и Петар Спасеновски - Аро Туоминен (Финска) 3-6.

*пр објава

Можеби ќе ве интересира

Супер празнична понуда на Иуте со 0 отсто камата и најповолни услови на пазарот

Супер празнична понуда на Иуте со 0 отсто камата и најповолни услови на пазарот

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

Комерцијална банка прва во земјава воведе тактилни платежни картички прилагодени и за слепи лица

Промоција на „Скарбо“ од Јадранка Владова на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“

Промоција на „Скарбо“ од Јадранка Владова на Филолошкиот факултет „Блаже Конески“

Велигден во Крушево - голема open air забава во најголемиот адреналински парк во Македонија

Велигден во Крушево - голема open air забава во најголемиот адреналински парк во Македонија

„Чупа Чупсни ме“ наградната игра започнува во „Веро“ маркетите

„Чупа Чупсни ме“ наградната игра започнува во „Веро“ маркетите

Samsung Electronics е лидер на глобалниот пазар за дигитално рекламирање 15 години по ред

Samsung Electronics е лидер на глобалниот пазар за дигитално рекламирање 15 години по ред

СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН СКОРО 21 МИЛИОН ДЕНАРИ ОСВОИ ИГРАЧ НА ВЛТ

СУПЕР МИЛИОНЕР ВРЕДЕН СКОРО 21 МИЛИОН ДЕНАРИ ОСВОИ ИГРАЧ НА ВЛТ

Голем интерес за услугата OneID на вебинарот организиран од КИБС и Nextsense

Голем интерес за услугата OneID на вебинарот организиран од КИБС и Nextsense

Samsung Electronics е на врвот на глобалниот пазар на телевизори 18 години по ред

Samsung Electronics е на врвот на глобалниот пазар на телевизори 18 години по ред