02 Декември, 2022
0.0716

КАТАКЛИЗМА! Цените на гасот отидоа до небо, европски гигант пред колапс-моќна европска земја подготви план за судниот ден!

Објавено во: Економија, Анализа 06 Јули, 2022

Добивај вести на Viber

Најмоќната земја од ЕУ би можела да затвори многу фабрики доколку и остане без руска енергија, а најдобар пример за драматична ситуација е пропаѓањето на компанијата „Унипер“.

На Европа и се заканува вистинска катаклизма, предупредија експертите откако вчера цената на гасот буквално вртоглаво порасна, а од најбогатата европска земја Германија стигнаа поразителни податоци за потенцијалниот колапс на една од најмоќните енергетски компании во светот, германската „Унипер“, но и за почеток на економска војна.

„Унипер“ е гигант кој е најголем германски увозник на руски гас, поради што претрпе страшни удари од почетокот на војната во Украина во февруари.

Западот ја обвини официјална Москва и шефот на Кремљ Владимир Путин за конфликтот, поради што ги воведе најсилните економски санкции досега за неговата земја.

Речиси веднаш дошло до прекин во снабдувањето со руска енергија на Стариот континент, а со тоа и колапс на економијата каков што не бил забележан уште од почетокот на Втората светска војна.

И така, во моментите кога цената на гасот вчера скокна на речиси 1.820 долари за 1.000 кубни метри, а „Унипер“ побара помош од владата во Берлин во вртоглава сума од дури девет милијарди долари за да излезе од калта, имаше извештаи дека Германците прават големи подготовки за доаѓањето на судниот ден, т.е. сценарио во кое Руската Федерација наскоро би можела целосно да престане да испорачува гас за Европејците.

Иако не се знае кога точно би можел да дојде тој ден, се верува дека тоа секако би повлекло затворање на сите фабрики кои се сметаат за несуштински, а сите останати енергетски резерви би се фокусирале на клучните параметри за опстанок на една држава.

- Први ќе им се прекине снабдувањето со гас на компаниите со раскинливи договори доколку се спроведе рационализација. А потоа има гасни електрани, кои не се неопходни за стабилноста на мрежата. Следни на ред се големите индустриски клиенти, кои сочинуваа околу 37 отсто од побарувачката на гас во земјата во 2021 година - пишува експертскиот портал Energypost.eu, истовремено предупредувајќи дека тоа може да доведе дури и до прекин на производството на многу прехранбени производи кои не се сметаат за суштински.

Од друга страна, Германија, која во моментов има пополнети само 55 отсто од резервите на гас, може да ги користи тие капацитети само за одржување на клучните системи.

- Во случај на тешка гасна криза, приоритет ќе се третираат таканаречените заштитени потрошувачи. Ова ги вклучува домаќинствата, малите бизниси како пекари, супермаркети и основните социјални услуги како што се болниците, училиштата, полициските станици или производителите на храна - според Energypost.eu.

За ова прашање говореше и Клаус Милер, претседател на германската федерална мрежна агенција (Bnetza).

- Има широк спектар на фактори, така што однапред воспоставувањето јасен распоред за исклучување е многу предизвикувачка задача - нагласи тој.

А колку е сериозна ситуацијата, најдобар пример е судбината на компанијата „Унипер“, чие раководство не сакаше да се огласува откако во медиумите протекоа информации дека компанијата се обратила до државата за помош.

Имено, Блумберг наведе дека владата предводена од канцеларот Олаф Шолц размислува за спроведување на низа мерки за помош на болниот гигант - од заеми, до идејата државата да преземе мнозински удел во компанијата, до трансфер на дел од зголемувањето на трошоците за клиентите.

– На почетокот на неделава акциите на „Унипер“ потонаа за цели 28 отсто, па нејзината пазарна вредност достигна 4,14 милијарди евра. Аналитичарите проценуваат дека намалените руски залихи го чинат Унипер 30 милиони евра дневно - според Блумберг, цитирајќи ги зборовите на германскиот министер за енергија Роберт Хабек, кој предупреди дека гасната криза може да предизвика колапс на пазарот и да го одведе светот во голема финансиска криза.

Тој потврди дека плановите за рационализација се веќе поставени, што може да доведе до тоа силна германска индустрија да се соочи со недостиг.

- Не се занимаваме со носење некакви непредвидливи одлуки, туку со економска војна. По намалувањето на испораките за цели 60 отсто, логично е она што следува – предупреди Хабек.извор: република.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Владата се откажа од прогресивниот данок, има само проширување на даночната база

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ се откажа од нејзините даночни авантури

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Колку пари имаат Русите во Швајцарија?

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Фатмир Бесими: Се зголемува данокот за егзотичната храна

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Владата одлучи на денешната седница: Се укинува прогресивното оданочување

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Тензично во ЕУ: Инфлацијата во Франција рекордно висока, се повеќе Германци се без работа, а Италија воведува нов данок

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

Макпетрол: Цените на природен гас и метан за декември намалени

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

НЕДЕЛА ОСТАНУВА НЕРАБОТЕН ДЕН - Уставниот суд пресече, иницијативата на бизнисот не се прифаќа

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата

ДИЗЕЛОТ ПОЕВТИНУВА ДВА ДЕНАРИ, РКЕ со нова одлука за цените на горивата