27 Јануари, 2021
0.0178

Кина обвини, а Казахстан демантира дека кај нив се шири болест поопасна од короната

Објавено во: Свет, Корона Вирус 10 Јули, 2020

Кина обвини, а Казахстан негира дека кај нив се шири болест поопасна и од коронавирусот. 

Кинеската амбасада во Казахстан ги предупреди своите граѓани во таа земја за ширење непознат вид пневмонија со висока стапка на смртност.

Како што пишуваат казахстанските медиуми, oд средината на јуни поголем број пациенти со пневмонија се појавиле во регионот Атира и градот Шимкент. 

„Бројот на заразени лица во тие региони е приближно 500, а 30 се во критична состојба“, велат од амбасадата.

„Спутник“ пренесува дека кинеската дипломатска мисија тврди дека овој вид пневмонија има поголема стапка на смртност од коронавирусот. 

Амбасадата ги повика кинеските граѓани во Казахстан да се придржуваат кон мерките, да избегнуваат јавни места, да користат средства за дезинфекција, често да ги мијат рацете и да носат заштитни маски за лице.

Се советува и луѓето со симптоми веднаш да побараат лекарска помош.

Со реакција се јавија властите во Казахстан. 

Тие ги отфрлија предупредувањата на кинеската амбасада во таа земја за ширење на вирусот на пневмонија кој е „посмртоносен од коронавирусот“ како лажни и неосновани вести.

„Информациите објавени од некои кинески медиуми за нов вид пневмонија во Казахстан не се точни“, објави Министерството за здравство на Казахстан.

Повеќе од 50.000 луѓе се заразени во Казахстан, а 264 лица починаа. 

Инаку, коронавирусот се шири брзо и надвор од контрола, алармираа од СЗО. 

Можеби ќе ве интересира

БИЛ ГЕЈТС: Посиромашните земји ќе доцнат шест до осум месеци во набавката на вакцината

БИЛ ГЕЈТС: Посиромашните земји ќе доцнат шест до осум месеци во набавката на вакцината

Исланд прва земја која издаде „ковид пасош“: Вакцинираните слободно на патувања

Исланд прва земја која издаде „ковид пасош“: Вакцинираните слободно на патувања

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

Научниците открија зошто некои луѓе се отпорни на коронавирусот

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

(ВИДЕО) Скијач едвај се спаси откако го бркаше мечка во познато скијалиште

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Нема да се спасиме од коронавирусот ни во 2021 година, тврди СЗО

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

Вирусолог од Берлин: Факт е дека новиот вирус се шири побрзо, загрижува тоа што повеќе се однесува на младите луѓе

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

ПЛИТИДЕПСИН: Шпански лек кој се користел за третман на тумори покажува силна ефикасност во лечење на короната

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција

(СКАНДАЛОЗНО ВИДЕО) Негувателка бездушно малтретира старица болна од деменција