20 Јули, 2024
0.0244

Кинескиот извоз на патнички автомобили е зголемен за 28 отсто во јуни

Објавено во: Економија 10 Јули, 2024

Добивај вести на Viber

Кинескиот извоз на патнички возила достигна 378.000 единици во јуни, што бележи пораст од 28 отсто на годишно ниво и остана непроменет во споредба со претходниот месец, покажаа најновите податоци.

Со закрепнувањето на јужноамериканскиот пазар, извозот на автомобили од кинеска марка достигна 325.000 единици во јуни, што е за 31 отсто повеќе на годишно ниво, додека извозот на луксузни возила и автомобили направени од кинески и странски заеднички вложувања достигна 54.000 единици, што е за 12 отсто повеќе, според податоците објавени во понеделникот од страна на кинеската асоцијација за патнички автомобили.

Во истиот месец, извозот на нови енергетски возила (NEV) од Кина изнесуваше 80.000 единици, што е раст од 12,3 отсто на годишно ниво. Во првата половина од оваа година, извозот на NEV достигна 586.000 единици, што е за 21,2 отсто повеќе на годишно ниво, покажуваат податоците.

Податоците од здружението, кои ги опфаќаат сите домашни производители на патнички автомобили, исто така покажаа дека во првата половина од оваа година, малопродажбата на патнички автомобили надмина 9,84 милиони единици, што е за 3,3 отсто повеќе на годишно ниво.

Здружението проектира дека потрошувачката на патнички автомобили ќе продолжи да расте поради зголемената популарност на возилата во приватна сопственост и брзиот раст на паметните електрични возила.

Ентузијазмот меѓу сопствениците на автомобили за NEV, заедно со владините стимулации кои ги охрабруваат потрошувачите да ги заменат застарените возила со нови, ќе продолжи да ја забрзува побарувачката за автомобили, според здружението. 

извор Xinhua

Можеби ќе ве интересира

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ - новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

ПРВОТО РОЧИШТЕ ЌЕ БИДЕ НА 8 ОКТОМВРИ - отворен е стечајот на „Вартекс“, доспеаните кредити се над 16 милиони евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Србија ѝ го даде литиумот на Германија, Вучиќ: Немаме море и гас, ова ќе донесе 6 милијарди евра

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

Централата ТЕ-ТО исклучена поради невремето

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

ДОБИ ПРИЛИЧНО СОЛИДНИ ПАРИ, НО ПРАШАЊЕТО Е ЗОШТО ПРОДАВА - “Настел“ се сведе на 9,1 отсто акции во „Реплек“

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

„САМО ДО 2028, НИЕ ГРАЃАНИТЕ ТРЕБА ДА ВРАТИМЕ 1,8 МИЛИЈАРДИ ЕВРА ПО ОСНОВ НА КАМАТИ“: Левица за финансиската состојба во земјава

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

СИТНИ АКЦИОНЕРИ ПРОДАВААТ, ШВАЈЦАРСКИ „ДУФЕРКО“ КУПУВА - големиот странски сопственик ги зајакнува позициите во „Макстил“

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

НЕВЕРОЈАТНО: Во Агенцијата за вработување останале непотрошени 42 милиони евра

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница

Божиновска на Самитот на шефовите на држави и влади на членките на Европската политичка заедница