13 Јули, 2020
0.0307

ЌЕ НАСТРАДА СРЕДНАТА КЛАСА: Пандемијата ќе втурне во сиромаштија 400.000 луѓе од Западен Балкан

Објавено во: Економија, Корона Вирус 29 Мај, 2020

Пандемијата на Ковид - 19 ќе доведе на Западен Балкан да има уште 400.000 сиромашни. 

Ова го прогнозира Светската банка. Авторите на истражувањето објаснуваат уште во редовниот економски извештај за регионот од есента 2019 година дека економиите на Западен Балкан се соочуваат со многу ризици, поради очекуваниот пад на стапката на растот на глобално и на регионално ниво.  Аналитичарите истакнуваат дека е сигурно дека на Западен Балкан ќе дојде до згаснување на многу работни места. Најпогодена ќе биде средната класа.

Се проценува дека работниците од неформалниот сектор ќе останат без работа, и нема да можат да ги остварат правата од социјалната заштита. 

Но, не е само регионот. 

Пандемијата скапо ќе ја чини и Италија, каде половина милион луѓе ќе останат без работа. 

Германија е во рецесија, а и Франција не може да се пофали со добар економски раст.


Можеби ќе ве интересира

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

ЗА КАФУЛИЊА И РЕСТОРАНИ: Се укинуваат ограничувањата за седење на две лица на една маса

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

Пандемијата остави 147 милиони луѓе без работа

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

РАСТЕ БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ, ПАЃА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Барел се тргува за помалку од 40 долари

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

Во Дубровник двојно поевтино од лани, но туристи нема

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Во Македонија во мај само 838 туристи

Во Македонија во мај само 838 туристи

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Горивата повторно поскапуваат од полноќ

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Нина Ангеловска: Прифатени 5.000 приговори од средношколци и студенти за платежната картичка

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат

Финансиски друштва во Македонија: Даваат брзи кредити во кризата, иако им е тешко да опстанат