26 Септември, 2022
0.0221

ЌЕ ПРИСУСТВУВАМЕ НА ГОЛЕМ СВЕТСКИ КОНФЛИКТ, РЕКОА ДЕКА СУМ ЛУД, ДЕКА ДРАМАТИЗИРАМ И НА КРАЈОТ СЕ ИСПАДНА ВИСТИНА: Вучиќ порача од Њујорк

Објавено во: Балкан 22 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во своето обраќање во живо од Њујорк предупреди дека светот ќе биде сведок на голем конфликт и како што вели „ќе се погрижиме Србија да преживее“.

Тој посочи дека нема да се врати во Србија со охрабрување, туку со дух на човек кој е подготвен да се бори за својата земја.

„Сакаме да ги заштитиме нашите интереси, да донесеме нови инвеститори. Ја завршивме нашата работа чесно и одговорно. Мислам дека никој овде немал толку долг состанок со г-дин Саливан. Дали е лесно или едноставно? Па, не е, ама нема лелекање. А да дали сум среќен и гледам нешто убаво на повидок? Не. И постојано ме прашуваат дали има нешто убаво. Па не, ништо убаво не се случува во светот. Има добри вести во Србија, минималната плата расте, платите и пензиите се зголемуваат. Ама во светот е се потешко. И рекоа дека сум луд, дека драматизирам и на крајот се испадна вистина “, додава тој.

„Ако им кажам на луѓето дека ќе тече мед и млеко и дека сè ќе биде одлично. Тоа нема врска со ситуацијата во светот. Геополитичката ситуација оди во амбис и ќе бидеме сведоци на голем светски конфликт. Но, ќе гледаме Србија да преживее. Да живее Србија“, рече Вучиќ.

ФОТО: EPA/Peter Foley

Можеби ќе ве интересира

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

ДВАЈЦАТА ПИЈАНИ ВОЗАЧИ ЗАЕДНО БИЛЕ НА КРШТЕВКА? - едниот учесник во сообраќајката во која настрада семејство имал 2,5 промили алкохол во крвта

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

БОЛКА ОД КОЈА СЕ КИНЕ СРЦЕТО - погребано момчето кое се задуши со гас, мајката не дошла ниту на закопот

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ОВА Е СЕМЕЈСТВОТО КОЕ НАСТРАДА ВО КОБНАТА СООБРАЌАЈКА КАЈ МОСТАР - протекоа детали: Имало трка на мртви пијани, поради нив загинаа овие луѓе

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ПЕКОЛЕН ПЛАН - во Вукотиќ од кола во движење требало да пука жена од Црна Гора која го следела со GPS, постоеле две стрелечки екипи

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

ЛИЧНО НАЈМНОГУ МЕ ТРОГНА КОГА НЕГОВИТЕ ДЕЦА ИЗЛЕГОА НА ТЕРЕНОТ И ГИ ВИДОВ КАКО ПЛАЧАТ - Ѓоковиќ за збогувањето со Федерер

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

СТО ЕВРА ПОВЕЌЕ ИЛИ ЛЕТАШ НАДВОР - станоиздавачите дрско ги зголемуваат кириите во Србија поради доаѓањето на избеганите Руси

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

ПОРАДИ НИВ МОЈОТ МАЛ АНГЕЛ КРЕНА РАКА НА СЕБЕ! Мајката на Горан ги обвинува соседите за неговата смрт

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил

Маж во Ниш се обидел да ја убие сопругата, а потоа се повредил