23 Април, 2024
0.0418

ЌУЧУК: Македонија треба да гради мостови, а не ѕидови, бидејќи ѕидовите водат кон омраза

Објавено во: Македонија 02 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Бугарскиот европратеник и лидер на европските либерали, Илхан Ќучук изјави дека е потребен национален консензус во Македонија, а потрагата по непријателот не ја води кон ЕУ. 

„Разбирањето на проблемите на земјите од Западен Балкан, нашето искуство и експертиза би биле корисни за самата Европска Унија. Наш национален интерес е регионот на Западен Балкан да се поврзе со Бугарија. РС Македонија треба да гради мостови, а не ѕидови, бидејќи ѕидовите водат кон омраза“, вели тој во интервју за агенцијата БГНЕС.

Ќучук беше известувач за напредокот на земјава на нејзиниот пат кон ЕУ.

„И сега граѓаните на Северна Македонија треба да го направат својот избор, дали да дадат поддршка на оние што ќе ги повлечат назад, ќе ги одведат од ЕУ, дали се подготвени да ја платат таа цена или да дадат конкретна, фокусирана поддршка на оние што ги сакаат да ги водат напред, а со тоа напред разбирам добрососедство и пријателство со соседите. Без ова не може да има ЕУ“, вели европратеникот.

Македонија не ги внесе Бугарите во Уставот. Без уставни измени нема продолжување по европскиот пат. Претходно, Бугарија ставаше вето на Македонија за преговорите со ЕУ. 

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Од полноќ почнува изборниот молк

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ДАЛИ Е МОЖЕН БОЈКОТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Силјановска Давкова даде одговор

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

ИНЦИДЕНТ ВО СКОПЈЕ: Ученик претепал наставничка и нападнал соученици

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

СОФИЈА НЕ САКА ДА ГО РЕГИСТРИРА КЛУБОТ: Maкедонците бараат Судот на правдата да ѝ ги прекине на Бугарија сите исплати на финансии

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ВАЖНО ЗА ГРАЃАНИТЕ: Ќе можат да подигнат документи и на денот на гласањето

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ТОКСИКОЛОГИЈА: Вработен вршел притисок урина со наркотици да се замени со чиста урина и уште оди на работа

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

ДЕМИРИ ЗА ЛЕКУВАЊЕТО НА ЛЕОНИД ИНДОВ: Ќе се распрашам и ќе видам дали е финализирано плаќањето

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

БОЈМАЦАЛИЕВ: Најден е сторителот за разбиената пратеничка канцеларија на Миле Лефков

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука

Нико Беќаровски: Економската директорка на Токсикологија вработува лица на кои не им е местото тука