23 Октомври, 2019
0.0262

КОИ СЕ ТИЕ: Четири дами ќе и помагаат на Ангеловска во работата со државната каса

Објавено во: Економија 16 Септември, 2019

 Кристина Попова, Ивана Станковиќ , Олимпија Христова Заевска и  Анја Марија Макеска се четирите дами кои ги одбра минстерката за финансии да и помагаат во управувањето со државните пари.

Сите со искуство ќе ја советуваат во различни сектори наследничката на Тевдовски која на почетокот на месецот застана на едно од клучните министерства во државата.

Имено Ивана Станковиќ ќе биде посебен советник за јавен долг и финансиски систем, за меѓународните финансии, ИПА и односи со ЕУ Нина ќе ја советува Олимпија Христова Заевска, а Анја Марија Макеска ќе биде достапна и ќе и стои на располагање на јавноста.


Шефица на кабинетот ќе биде Кристина Попова која има работно искуство токму од министерството со кое раководи Ангеловска.

Нина Ангеловска реши во тимот како надворешни консултанти да ги ангажира и Маријан Петрески и Павле Гацов . Во објавата на Фејсбук министерката посочува дека ќе бидат нејзини соработници во областа на макроекономијата и даночните политики.

Топ пет задачи за Нина Ангеловска како министер за финансии

Ангеловска е млада амбициозна жена коосновач и косопственик на трговска платформа позната како „Групер“ која посредува на продавачи на стоки и услуги и ги прави подостапни за клиенти.

Фирмата сопственик на „Групер“ се вика „Вебспот“ ДОО и лани имала приходи од 373.000 евра, а направила добивка што надминува 100.000 евра.

Читајте и ... Со фитнес ослободува стрес, трчањето ѝ е страст: Која е Нина Ангеловска, идната министерка за финансии

Можеби ќе ве интересира

ФИТР: Со измените во Среднорочната програма нови можности за македонските компании

ФИТР: Со измените во Среднорочната програма нови можности за македонските компании

Вработените во Државниот завод за ревизија под блокада, испратија писмо во јавноста

Вработените во Државниот завод за ревизија под блокада, испратија писмо во јавноста

Заев: „Гересхајмер“ дојде по потпишаниот протокол со НАТО

Заев: „Гересхајмер“ дојде по потпишаниот протокол со НАТО

Арсов: ФМС на едно место ги нуди сите услуги поврзани со недвижностите

Арсов: ФМС на едно место ги нуди сите услуги поврзани со недвижностите

Што велат текстилните компании за повисок минималец?

Што велат текстилните компании за повисок минималец?

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година