19 Февруари, 2019
0.3455
    ALK 8399.04    0.8%     GRNT 819.84    1.13%     KMB 5511.54    1.71%     MKSD 200    1.89%     MPOL 378.85    1.57%     MPT 51376.33    -0.05%     MTUR 5110.78    0.21%     OHB 6719.33    0.29%     RZUS 105    7.14%     SBT 2412.53    3.16%     STB 1252.62    0.27%     STIL 125.5    2.87%     TEL 314.49    1.23%     TKVS 5250    -0.09%     TNB 15495.99    1.28%     TTK 1380    0%     UNI 2239.38    0.87%     ZILU 251.3    2.15%

Кој директор на државна фирма се поднови со службена лимузина за 50.000 евра?

Објавено во: Економија 15 Јануари, 2019

Илми Селами, поранешен претседател на антикорупциска, советник во Министерство за одбрана, воен аташе во Брисел и се тоа во време на „режимот на Никола Груевски“ од пред неполна година директор на „Водостопанство“ АД. Кадар на ДУИ кој знае како да се бори со корупција, искусен во воени прашања и воена дипломатија, а сега и менаџер за водните ресурси на Република Македонија ќе се вози со нов „Талисман“ на оперативен лизинг за 50.000 евра

Илми Селами, директорот на „Водостопанство на РМ“ државната фирма која се грижи за сите брани во земјава и за системите за наводнување земјоделски површини купи на трошок на фирмата, се разбира, нова лимузина за безмалку 50.000 евра. Новиот „Рено Талисман“ ЗЕН со мотор од 1,6 литри и 130 коњски сили е новото службено возило на „Водостопанство“. За него , на оперативен лизинг, фирмата ќе плати 48.350 евра. Возилото се купува на 60 месечни рати, а месечно ратата изнесува 806 евра, а до километража од 100.000 километри за овој период по што ќе се наплаќа 19 денари за изминат километар.

Освен оваа лимузина, „Водостопанство“ ќе купи и 14 тенерци „Дачиа Дастер“ за кои , на истите услови – оперативен лизинг на 60 рати до 100.000 километри, ќе плати 368.000 евра. Инаку, неодамна „Водостопанство“ на својата веб страница се пофали дека купува теренски возила за своите потреби, но не се пофали дека купува и лимузина за 50.000 евра.

Сите детали на линкот 

Кој е Илми Селами?

Тие со малку подолго и подобро памтење го памтат како перјаница на ДУИ во власта на ВМРО-ДПМНЕ. Во 2010 година како претседател на антикорупциската комисија кој крена многу врева за да промени државни функционери кои имаат директорски и советнички места. Тогаш беа променети само Владимир Здравев од МЕПСО и Бавчовановски од ПУИК. Кратко по таа „антикорупциска победа“ Селами беше делегиран за воен аташе во Брисел. Во 2015 година стана заменик-министер за одбрана, а пред неполна година овој политичар беше именуван за главен извршен директор на „Водостопанство“ – фирмата која оперира со воденото богатство на сите големи брани во земјава. Селами е дипломиран политиколог.


Р. Ф.

Можеби ќе ве интересира

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

Ќе ги позлати ли ЕЛЕМ машините за ископ во РЕК Битола?

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

„ПАДНА“ ДОГОВОР: Поевтин роаминг ќе имаме со Грција

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

За десет дена ќе се знае кој ќе биде универзален снабдувач на струја во Македонија

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

КОКА КОЛА ДАДЕ 260 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА „БАМБИ“: Сега го “мерка“ и „Књаз Милош“

Заев на средба со 40 бизнисмени

Заев на средба со 40 бизнисмени

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

Најсеверниот град во светот има најповолни станови, никој не ги сака: Исланд на раб на криза

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

УТРИНСКИ ФОКУС: Поскапе бензинот, ЕЛЕМ пиша-бриша тендери, нафтени резерви

Србија има уште за враќање долг на Косово

Србија има уште за враќање долг на Косово

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?

Зошто ЕЛЕМ ги поништи досегашните тендери, и ќе го чека тој во април?