17 Јули, 2018
0.3486
    ALK 8017.33    -0.83%     APTK 750    0%     AUMK 1803    2.97%     BESK 9530    -2.41%     BEST 1886    0%     FERS 59500    -2.09%     GRNT 821.15    -1.07%     KJUBI 1550    -0.06%     KMB 5057.09    -2.74%     MPOL 281    -2.77%     MPT 42987.44    -1.53%     OHB 6100    -0.13%     OKTA 4336.84    -0.55%     PPIV 44108    -3.06%     RMDEN16 95    -0.84%     RMDEN17 95.9    0%     RZUS 138.9    9.6%     STIL 127    -5.17%     TPLF 990.17    2.29%     TTK 981.88    -1.82%     UNI 2354    -1.92%     USJE 22002.14    -1.62%     VITA 8512    0.11%

КОЈ ПЕРЕ ПАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: Во една година сомнителни 232 трансакции

Објавено во: Финансии 16 Април, 2018

Точно 232 парични транскации на граѓани од Македонија се со сомнеж дека преку нив се перат пари или се поврзани со финансирање тероризам, покажуваат податоците од Управата за финансико разузнавање. Податоците се за минатата година, а Управата извештајот го подготви сега. Според бројките, од сите овие сомнителни транскации, 292 се со сомнеж за перење пари, а само три се поврзуваат со акти на финансирање тероризам. Обврска да доставуваат известувања за сомнителни транскации во земјава имаат повеќе институции – меѓу нив сите банки, штедилниците, менувачниците, друштвата кои вршат брз траснфер на пари, адвокатите, нотарите, пензиските друштва и други. Сите извештаи се доставуваат во Управата, а оттаму тие во посебни извештаи истите ги праќаат до надлежните институции, најчесто до Министерствто за внатрешни работи. Владата најави нов закон за спречување перење пари и финансирање тероризам, по нова директива од Европската Унија и тој веќе е поставен на Единствениот национален електронски регистар на прописи– Енер.

БАНКАРИТЕ СЕ ПРВИ ЛОВЦИ

Според податоците од последниот извештај на Управата за финансиско разузнавање, во 2017 година обврска да доставуваат извештаи за сомнителни транскации имале 6.678 субјекти. Од нив 15 се банки, две штедилници, 242 менувачници, а 191 давател на услуга брз трансфер на пари. Но таква обврска имаат и над 2.000 друштва за сметководство, повеќе од 2.300 адвокати, стотици нотари и други фирми. Но не сите доставиле некаков извештај дека во текот на работењето се посомневале во нешто при транскациите. Сомнителни лани биле само 232 трансакциии, од кои само три се за финансирање тероризам.. Повеќето, што е и логично, потекнуваат од банкарите. Во текот на минатата година на банките сомнителени им биле 177 трансакции, додека 26 известувања за сомнителни транскации испратиле друштвата кои вршат брз трансфер на пари, а 23 се од нотари. Останатите се од други правни лица. Од Управата велат дека откако ќе ги добијат известувањата, прават финансиско разузнавачка анализа па подготвуваат и финален извештај. Ако утврдат дека има кривично дело ја известуваат полицијата или Јавното обвинителство.

КОИ ДРЖАВИ НИ БАРААТ ПОДАТОЦИ, КАДЕ СЕ ОБРАЌАМЕ НИЕ

Но не се работат податоци за трансакции кои се направени само на наша територија. Во текот на минатата година повеќе земји испратиле барања до нашата Управа за да им обезбеди податоци кои им требале ним. Или во текот на целата мината година до нашата институција стасале 40 вакви барања. Најмногу поединечно пратила Бугарија или вкупно четири барања. По три има од Бангладеш, Сирија, Холандија и Белгија, а по две барања испратиле Словенија, САД и Црна Гора но и уште дваесетина други држави.

Но во исто време Управата испратила 52 барања за транскации кои и биле сомнителни до други држави. Најмногу податоци се бараат од Кипар или до оваа земја се испратени шест барања за размена. До САД се испратени пет барања, а по четири до Швајцарија и Велика Британија.

Инаку во последните неколку години до јавноста стасуваа податоци за перење пари и префрлување на капитал од Македонија во странство, а се тврдеше и дека наши државјани имаат пари на странски сметки што е недозволено. Истраги имаше, но уште ништо не е конкретно, ниту пак некој одговарал за тоа.

А.Т.

Можеби ќе ве интересира

ФЕЈСБУК „ГОРИ“: Измамени деца кои сакале да заработат

ФЕЈСБУК „ГОРИ“: Измамени деца кои сакале да заработат

Кој доби јавна опомена од КХВ?

Кој доби јавна опомена од КХВ?

Се менува моделот: Какви провизии ќе наплаќа Комисијата за хартии од вредност

Се менува моделот: Какви провизии ќе наплаќа Комисијата за хартии од вредност

ТОП 15: Земји во кои живеат најмногу милијардери

ТОП 15: Земји во кои живеат најмногу милијардери

ОД ФИРМА ВО ГАРАЖА ДО КОМПАНИЈА ВРЕДНА МИЛИЈАРДИ: Како Џеф Безос стана најбогат во светот

ОД ФИРМА ВО ГАРАЖА ДО КОМПАНИЈА ВРЕДНА МИЛИЈАРДИ: Како Џеф Безос стана најбогат во светот

Овие компании вработуваат - се нуди плата над 500 евра

Овие компании вработуваат - се нуди плата над 500 евра

ФАЛАТ РАБОТНИЦИ: Ги наградуваат вработените по 250 евра ако донесат нов работник

ФАЛАТ РАБОТНИЦИ: Ги наградуваат вработените по 250 евра ако донесат нов работник

Најавени повисоки плати за да не бегаат лекарите во Германија

Најавени повисоки плати за да не бегаат лекарите во Германија

ПЛАНТАЖИ БАРААТ РАБОТНИЦИ: Потребни се 800 сезонци

ПЛАНТАЖИ БАРААТ РАБОТНИЦИ: Потребни се 800 сезонци