22 Септември, 2023
0.0232

КОЈ ТОА ТАМУ ЈА „ТРУЕ“ СРПСКАТА ХРАНА - што стои зад приказните за отровно овошје и зеленчук вратени од граница

Објавено во: Економија 17 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

„Отровната краставица“ од Србија е запрена на границата со Словенија. Хрватите испратија товар праски назад во Србија. Вратени сливи од граница поради недозволени супстанци. Нормално, настанува паника и логично се поставува прашањето што се јаде и дали храната некој ја контролира?

Медиумите изминативе недели пренесуваат вести за производи од Србија, за кои по проверката на граничните премини, наводно, било откриено дека содржат „нелегални материи“. Ова беше ударна вест за некои медиуми.

На поедноставен начин работите изгледаат буквално вака: ја слушаат веста дека на друга граница е откриено нешто отровно, лошо, нелегално од Србија, во напад е Министерството за земјоделство, под чија контрола е храната, и целиот настан завршува на тоа, или можеби некој експерт објаснува колку е сериозна и опасна ситуацијата, А целата приказна, која директно се однесува на здравјето на граѓаните, завршува таму до следниот „отровен“ производ од Србија. И така натаму.

Освен прашањето што јадеме, легитимно е да се запрашаме на кој начин веста стигнува до нас?

Да почнеме со фактите бидејќи нашето здравје е во прашање.

При контрола на границата со Европската Унија, речиси по правило со Хрватска, производите од Србија се означени како потенцијално ризични. Оваа проценка, сепак, не ги уништува ниту ги враќа во Србија. Дел од производот оди во продавниците низ ЕУ. Под „потенцијален ризик“ е етикетата и доколку производот има многу нули и на крај една во однос на пропишаните стандарди. Не мора да биде опасна супстанција, туку едноставно супстанца која не е наменета за тој производ, туку за друг.

Повеќе детали на Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

Албанските работници земаат ниски плати, но работат по 43,7 часа неделно

Албанските работници земаат ниски плати, но работат по 43,7 часа неделно

Претседателот на Клубот на извозници учествуваше на Самитот за глобална трговија во Дубаи

Претседателот на Клубот на извозници учествуваше на Самитот за глобална трговија во Дубаи

АКО ХРВАТИТЕ НИ ГИ ВРАТАТ ПИПЕРКИТЕ СО ПЕСТИЦИД - нашата Агенција за храна ќе ги уништува на безбеден начин

АКО ХРВАТИТЕ НИ ГИ ВРАТАТ ПИПЕРКИТЕ СО ПЕСТИЦИД - нашата Агенција за храна ќе ги уништува на безбеден начин

ПОТРОШУВАЧИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ДО ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА АКО ОТКРИЈАТ НЕНАМАЛЕНИ ЦЕНИ - Бектеши задоволен како тече мерката

ПОТРОШУВАЧИТЕ ДА ПРИЈАВАТ ДО ПАЗАРНА ИНСПЕКЦИЈА АКО ОТКРИЈАТ НЕНАМАЛЕНИ ЦЕНИ - Бектеши задоволен како тече мерката

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

ДОБРИ ВЕСТИ ЗА РАБОТНИЦИТЕ: Ќе се покачи минималната плата за десет отсто, еве ги деталите

„ЧЕБРЕН“ НЕМА ДА ДОНЕСЕ СВЕЖИ ПАРИ ЗА ДРЖАВАТА: Македонија да има предност за користење на електричната енергија

„ЧЕБРЕН“ НЕМА ДА ДОНЕСЕ СВЕЖИ ПАРИ ЗА ДРЖАВАТА: Македонија да има предност за користење на електричната енергија

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

КАМАТИТЕ ИМ СЕ ПРЕВИСОКИ, СТАНОВИ ЌЕ НЕМА - германска компанија го запира производството на 60 илјади станбени единици

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ЈАПОНСКИОТ ГИГАНТ ТОШИБА ЈА НАПУШТА БЕРЗАТА ПО 74 ГОДИНИ: Завршено преземањето накомпанијата

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда

ГЕРМАНСКИОТ ЛИДЛ СТАРТУВА СО ГОЛЕМИ ПРОМЕНИ - исфрла дел од производите од својата понуда