22 Јуни, 2024
0.0289

Колку македонци заминаа на одмор во месец Мај? – ЈК Травел означи почеток на туристичката сезона

Објавено во: Мои пари 28 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Редици колони возила на македонско-грчката граница, полни плажи туристи- вака изгледаше почетокот на летната сезона  во месец мај. Од најголемата македонска туриситчка агенција ЈК травел брифираат за пораст на аранжманите во овој период, а сезоната официјално ја започнаа на 15ти Мај со првите гости во Грција и Албанија.

Трендот се должи на повеќе фактори, велат од ЈК Травел.

Според податоците, ниските цени на аранжманите кои ги нуди ЈК Травел во овој период се примамливи за клиентите да уживаат во убавините на морето на просечна температура од 25-26 степени, чистиот воздух, малиот број на гужви и можноста за релаксација, но и големиот број неработни денови, ги привлекоа голем број македонски граѓани да закупат апартмани и студија од сопствен закуп и да ја започнеме сезоната комплетно подготвени  во Мај. – изјавија од ЈК Травел.

Подобрувањето на ситуацијата со издавање на пасоши дополнително придонесе за зголемување на бројот на туристи во Грција, посебно Ханиоти, Неа Потидеа, Фурка, а оние кои немаат пасош заминаа со сопствен превоз на албанското приморје со лична карта.

Охрабрувачки се податоците за стартот на сезоната и зголемените побарувања на аранжмани од сопствен закуп кои ги нуди агенцијата, додека во делот на хотелско сместување, нема промени во трендот од минатите години, а истиот се очекува да кулминира во Јуни после школскиот распуст.

Она што е посебно интересен факт е зголемениот број на помлади семејства со деца кои се одлучуваат одморот да го започнат во Мај.

Среќна сезона и прекрасни моменти на одмор со топло добредојде и спремни капацитети им посакаа вработените од ЈК Травел на сите гости, и најавија одлична сезона 2024.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

ЕВН Хоме ја прифати понудата на АД ЕСМ од 60 евра за мегаватчас за 85 отсто од потребите

Амбасадорите Дејвид Гир и Кшиштоф Гжелчик во Македонски Брод - граѓаните заинтересирани да реализираат проекти со ЕУ-поддршка

Амбасадорите Дејвид Гир и Кшиштоф Гжелчик во Македонски Брод - граѓаните заинтересирани да реализираат проекти со ЕУ-поддршка

Концерти, фестивали, кино на отворено – Halk EZ ја отвора сезоната на кул искуства за своите корисници

Концерти, фестивали, кино на отворено – Halk EZ ја отвора сезоната на кул искуства за своите корисници

Видеолотарија Касинос Австрија обезбеди поддршка за спортскиот настан за млади- СПОРТСКИ ИГРИ ВЕЛЕС.

Видеолотарија Касинос Австрија обезбеди поддршка за спортскиот настан за млади- СПОРТСКИ ИГРИ ВЕЛЕС.

Со IQOS TogetherX платформата во трката за Токио

Со IQOS TogetherX платформата во трката за Токио

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Кој ти брани да купиш Чоколино и да учествуваш во наградна игра?

Од Идеја до Инвестиција преку програмата #ИмамИдеја на Стартап Клуб Скопје

Од Идеја до Инвестиција преку програмата #ИмамИдеја на Стартап Клуб Скопје

Македонска премиера на целосно новиот Volkswagen Tiguan

Македонска премиера на целосно новиот Volkswagen Tiguan

„Славиме заедно – 100 години Прилепска Пиварница“

„Славиме заедно – 100 години Прилепска Пиварница“