19 Август, 2018
0.4413
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Почна жетвата на оризот во кочанско

Објавено во: Агробизнис 22 Септември, 2012

Традиционално со срп и ожнејување на првиот клас ориз, почна жетвата на оризот во кочанскиот регион. Оваа година комбајните во кочанско треба да оженат околу 5.000 хектари со ориз. Производителите се задоволни од квалитетот на годинешната реколта, и очекуваат приносите да бидат околу 7 тони од хектар. Откупната цена на оризовата арпа е 20 денари за килограм. Неодомна Владата донесе одлука за дополнителни субвенции за производителите на ориз. Така оние земјоделци кои имаат површина со ориз до 2,5 хектари за секој продаден килограм во откупен пункт ќе добијат дополнителни  3,5 денари, земјоделците со површини  до пет хектари за предаден еден килограм арпа по ќе земат два денари, до 7,5 хектари за предаден еден килограм по 1,5 денар и оризопроизводителите со површини до 10 хектари за предаден еден килограм арпа ќе добијат по еден денар. Предвидено е по два денари субвенција за извезен еден килограм бел ориз да добијат и откупувачите. Оваа година се очекува род  од околу 16.000 тони бел ориз од кои 9.000 тони ќе бидат наменети за извоз, а 7.000 тони за домашниот пазар.  Овие мерки на Владата ќе важат од  први октомври кога официјално започнува и откупот на оризот од годинашнава реколт

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ донесе сет мерки за стабилизирање на состојбата со откупот на сливи

МЗШВ донесе сет мерки за стабилизирање на состојбата со откупот на сливи

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

МЗШВ: Фактите околу сообраќајната несреќа ги побиваат лагите на ВМРО ДПМНЕ

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Тим од МЗШВ на средба со заменик амбасадорот на Руската Федерација, двете страни се согласни да се најде решени за времената забрана за извоз

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Лековита билка носи 3000 евра заработка по хектар

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

Николовски: Работиме на континуирано и навремено чистење на одводните канали и речни корита во секоја општина

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

МЗШВ: Срамно и недозволиво е несреќен случај да се користи за политички манипулации со јавноста

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

Македонија ќе најде други пазари, ако Русија става блокади

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

РАМПИТЕ СПУШТЕНИ: Се бара чаре за праските од Македонија кои Русија не ги сака

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи

Нова субвенција од 2 денари за килограм откупени сливи, за стабилизирање на откупот на сливи