26 Октомври, 2020
0.0237

Комисијата за заразни болести чека податоци од МОН: Сè уште не препорачува целодневен престој во училиштата додека не добијат точна бројка

Објавено во: Македонија 21 Септември, 2020

Сè уште не е решено дали во основните училишта ќе профунционира целодневен престој за децата кои физички ќе посетуваат настава. Комисијата за заразни болести на денешниот редовен состанок не препорача целодневна настава додека не добие податоци од Министерството за обрзование за тоа колкав е бројот на децата кои освен настава со физичко присуство, родителите ќе ги пријават за целодневен престој.

-Ова прашање не е се уште решено. Како Комисија за заразни болести мора да имаме точен број на деца кои би го користече дневниот престпј по завршување на наставата. Тие податоци треба да ни ги обезбеди Минситерството за образование и наука, па дури потоа да донесеме одлука, односно да препорачаме, вели за Фактор, директорот на Центарот за јавно здравје на Скопје д-р. Александар Стојанов, кој истовремено е и член на Комисијата за заразни болести.

Што се однесува пак до градинките, според директорот на Здравствен дом Скопје, д-р. Виктор Исјановски, засега нема одлука за затворање, но доколку бројот на заразени нагло почне да се зголемува, не ја исклучуваат и таа можност. Инаку денеска има два нови случаи на заболени во градинките, едниот психолог во Кочани, а другата е негувателка во Куманово.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Шкариќ: Уставот не предвидува дека седниците се одржуваат во пленарната сала

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Рекордни 22 починати од Ковид-19 за еден ден во Македонија

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Европратеникот Ковачев: Наместо „бугарскиот окупатор“, да пишува „бугарска администрација“

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Наќе Чулев со повик до граѓаните да го поддржат протестот на полицискиот синдикат во вторник

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Главната кичевска црква ќе инсталира видео-надзор против крадци на пари

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Алијана за Албанците и Алтернатива предлагаат анкетна комисија за работата на Комисијата за инфективни болести

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Три пациентки починаа на Инфективно во Штип

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Заев: Секој со еден мандат во ЦО ќе може да биде претседател на СДСМ

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица

Погребан Амди Бајрам во присуство на 300 лица