23 Мај, 2024
0.1692

КОМПАНИЈАТА КОЈА „ВЛАДЕЕ СО СВЕТОТ“ ДОБИ НОВ ГАЗДА: Еве кој е тој

Објавено во: Економија 15 Мај, 2024

Добивај вести на Viber


Vanguard Group е мултинационална корпорација која се занимава со управување со инвестиции и финансиски средства.

Заедно со „ривалите“ БлекРок и Стејт Стрит, управува со имот од речиси 22 милијарди долари. Тие три компании често се нарекуваат компании „кои владеат со светот“, бидејќи поседуваат акции во речиси сите гиганти кои доминираат во светот на бизнисот. Сега почнаа да ги промовираат менаџерите.

Vanguard Group го назначи поранешниот извршен директор на BlackRock Салим Рамџи за нов извршен директор.

Ова е прв пат во 50-годишната историја на компанијата некој надвор од компанијата да биде назначен за прв човек.

Во BlackRock Рамџи управуваше со средства со кои се тргува на берзата, а новата работа ќе ја започне во јули.

Тој го напушти BlackRock во јануари по околу една деценија со компанијата. Тој е заслужен за проширување на бизнисот на BlackRock iShares ETF, и надгледуваше две третини од средствата на BlackRock од над 10 трилиони долари под управување.

Првиот шеф кој не е боглехед

Вангард со седиште во Пенсилванија во февруари изјави дека извршниот директор Мортимер Џ. „Тим“ Бакли ја напушта компанијата. Бакли беше во компанијата 33 години.

Рамџи ќе биде првиот шеф на Vanguard кој не соработувал директно со починатиот основач Џон К. Богле. Богл ја основаше „Вангард“ во 1974 година и го воведе првиот индексен заеднички фонд во светот во 1975 година. Тој почина во 2019 година, оставајќи зад себе армија лојални клиенти кои себеси се нарекуваат „Боглехедс“, пишува WSJ.

Vanguard се обидува да се прошири надвор од својата основна дејност на управување со ултра евтини фондови кои ги следат индексите на акции и обврзници, преминувајќи во попрофитабилниот бизнис со наплата на финансиски совети од клиентите.

Бонитет

Можеби ќе ве интересира

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Кои три професии носат најмногу пари?

ПЛАТИ ВО МАКЕДОНИЈА: Кои три професии носат најмногу пари?

СРБИТЕ ЗА ОВАА РАБОТА ДОБИВААТ 1.100 ЕВРА: Романците заработуваат 4.000 евра

СРБИТЕ ЗА ОВАА РАБОТА ДОБИВААТ 1.100 ЕВРА: Романците заработуваат 4.000 евра

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: „Мега“, „Рапид Билд“, „Термалифт“ - Кумановски бизниси со најголеми добивки за 2023

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: „Мега“, „Рапид Билд“, „Термалифт“ - Кумановски бизниси со најголеми добивки за 2023

ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА ПОВТОРНО „ПУКА“ - прометот пак се намали, дали следи нов бран на стечаи?

ОВОЈ СЕКТОР ВО ГЕРМАНИЈА ПОВТОРНО „ПУКА“ - прометот пак се намали, дали следи нов бран на стечаи?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кој прави милиони од продажба на ајфони и андроиди во Македонија?

ФАКТОР АНАЛИЗА: Кој прави милиони од продажба на ајфони и андроиди во Македонија?

ИЗБОР НА ПРОФЕСИЈА: Што кога младите имаат талент за две или повеќе области?

ИЗБОР НА ПРОФЕСИЈА: Што кога младите имаат талент за две или повеќе области?

ДОНЕ ТАНЕВСКИ Е КУПУВАЧОТ НА АКЦИИТЕ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“- Сега располага со 21.5 отсто од хотелиерската компанија

ДОНЕ ТАНЕВСКИ Е КУПУВАЧОТ НА АКЦИИТЕ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“- Сега располага со 21.5 отсто од хотелиерската компанија

ВАЖНА ВЕСТ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ НА „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ - еве кога компанијата ќе почне да дели дивиденда, кој на колку да се надева

ВАЖНА ВЕСТ ЗА АКЦИОНЕРИТЕ НА „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ - еве кога компанијата ќе почне да дели дивиденда, кој на колку да се надева

Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании

Д-р Адижес со моќни пораки до македонските компании