05 Август, 2020
0.0206

КОРОНАТА ЗА НИВ МОЖЕ ДА БИДЕ ФАТАЛНА: СЗО им порача на пушачите да се откажат од цигарите

Објавено во: Свет, Корона Вирус 02 Јули, 2020

Ризикот за смртност од коронавирус е поголем кај пушачите. 

Пушењето цигари може да предизвика потежок облик на болеста Ковид-19 и поголема смртност кај заболените. 

Светската здравствена организација (СЗО) излезе со ваква препорака. 

До 18 проценти од хоспитализираните пациенти со коронавирус се пушачи.

СЗО им советува на пушачите да се откажат од пушењето.

Организацијата објави дека 60 отсто од 10 милиони пациенти ширум светот се регистрирани во јуни, што покажува дека епидемијата се влошува, а не ослабува.

Можеби ќе ве интересира

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

РАСТЕ БРОЈОТ НА ПОЧИНАТИ ВО БЕЈРУТ: Центарот на градот срамнет од експлозија на амониум нитрат

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

Коронавирусот веројатно имал уште едно животно домаќин како посредник

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

(ВИДЕО) ЕКСПЛОЗИЈА ВО БЕЈРУТ: Загинаа 10, а 400 луѓе се повредени

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ГУТЕРЕШ ОЦЕНУВА: Ковид -19 е катастрофа за образованието за цели генерации

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

ШВАЈЦАРСКО ИСТРАЖУВАЊЕ: Визирите се несоодветна заштита од вирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

Во оваа земја на секои седум минути има по една жртва на коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

ПЕСИМИСТИЧНА ПРОГНОЗА: Можеби никогаш нема да има решение за коронавирусот

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Мистериозни пратки од Кина стигнале во две земји

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?

Во зима ќе има вакцина за коронавирус која ќе може да се користи?