15 Јануари, 2021
0.0198

Коронавирусот го напаѓа и срцето, тврди рускиот министер Мурашко

Објавено во: Свет, Корона Вирус 09 Јули, 2020

Рускиот министер за здравство Михаил Мурашко тврди дека новиот коронавирус најсилно ги напаѓа срцето и белите дробови. 

Ова особено важи ако пациентите добиваат тежок облик на симптоми. 

„Најранливите органи и системи се белите дробови. Друг важен проблем што исто така бара медицинска помош се проблеми со срцето, особено миокардитис“, рече министерот.

Мурашкоистакна дека не се препорачуваат напорни физички активности поради сериозно исцрпување.

„Болеста што е прележана не овозможува обновување на функционалноста и капацитетот на белите дробови“, додаде тој.

Мурашко изјави и дека вакцинацијата во Русија е на доброволна основа, но дека за време на пандемијата на вирусот се зголемил бројот на приврзаници за вакцинација.

„Кај нас вакцинацијата во секој случај е исклучиво со согласност на самиот граѓанин, но интересот за вакцината е доста голем. Луѓето ја сфатија важноста на вакцинацијата и за време на пандемијата се зголеми бројот на луѓе кои сакаат да се вакцинираат“, рече Мурашко за ТВ „Русија 1“.

Тој вели дека 17-те вакцини на кои се работи, имаат добра перспектива.

Во Русија кај 707,301 луѓе е дијагностициран коронавирусот, а од него починаа над 10.000 луѓе. 

Во светот има 12.2 милиони заразени од опасниот вирус. 

Можеби ќе ве интересира

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Лекар од Русија тврди дека напролет полесно ќе се борат со коронавирусот

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Фајзер ја намалува испораката на вакцини во Европа, немаат доволно произведено

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

Норвешка предупредува: Вакцините против Ковид-19 се премногу ризични за пациенти над 80 години

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

ВО ЊУЈОРК ВИСТИНСКА ДРАМА КАКО НА ФИЛМ - дел од автобус виси на надвозник, има и повредени

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

Високите нивоа на Д3 витаминот придонесува заболувањето од Ковид-19 да биде со полесна клиничка слика

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

ОПТИМИСТИЧКА ПРОГНОЗА: Руски лекар тврди дека брзо ќе се справиме со пандемијата

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

Ќе имаме повеќе видови на коронавирусот, затоа немојте да патувате, вели Вилер

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

НАСИЛНИ ПРОТЕСТИ ВО БРИСЕЛ: Се бара правда за смртта на момче со африканско потекло

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина

Во моментов дистрибуирани над 30 милиони вакцини, најмногу во САД и Кина