30 Мај, 2024
0.0283

КОВАЧЕВСКИ ЗА ИЗЈАВАТА НА ОСМАНИ ЗА ОТВОРЕН БАЛКАН: Политичарите како во избори, даваат изјави што треба, што не треба

Објавено во: Македонија 18 Април, 2024

Добивај вести на Viber

За најавата на техничкиот министер за надворешни работи Бујар Османи за преиспитување на учеството на Македонија во иницијативата Отворен Балкан, лидерот на СДСМ, Димитар Ковачевски вели дека Отворен Балкан е оригинална иницијатива што потекнува од регионот формирана од три држави – Македонија, Албанија и Србија и која што е заснована на четирите слободи на Европската унија(ЕУ). 

Вели дека таа во својата суштина, во својот фундамент ги има постулатите на функционирањето на Европската Унија, а тоа е слободното движење на луѓе, слободно движење на капитал, на производи и слободно движење на услуги. Додаде дека кога ќе ги погледнете иницијативите коишто беа направени во рамки на Отворен Балкан, тие се токму тоа. 

„Од друга страна, политичарите како во избори, даваат изјави што треба, што не треба. Јас останувам на ставот дека регионалната соработка е исклучително важна. Постојат 72 регионални иницијативи во Западен Балкан, една од нив е Отворен Балкан“, вели Ковачевски.

Османи рече дека ако Србија е вмешана во нападот во Бањска кој се случи лани на Косово, тогаш Македонија треба според него да ја напушти иницијативата. 

Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА ПРИЈАВИЛА ВО ПОЛИЦИЈА: Наставник истепал ученик во Битола

МАЈКАТА ПРИЈАВИЛА ВО ПОЛИЦИЈА: Наставник истепал ученик во Битола

НАТАЛИТЕТОТ И ПОНАТАМУ НЕГАТИВЕН - за три месеци се родиле 3.632 деца, еве каде има најмногу

НАТАЛИТЕТОТ И ПОНАТАМУ НЕГАТИВЕН - за три месеци се родиле 3.632 деца, еве каде има најмногу

ЛДП ВЕЧЕРВА ЌЕ РАСПРАВА КОЈ Е ОДГОВОРЕН ЗА ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ - Централниот одбор е свикан на иницијатива на претседателката Зајкова

ЛДП ВЕЧЕРВА ЌЕ РАСПРАВА КОЈ Е ОДГОВОРЕН ЗА ИЗБОРНИТЕ РЕЗУЛТАТИ - Централниот одбор е свикан на иницијатива на претседателката Зајкова

„МИЦКОСКИ ТРЕБА ДА КАЖЕ КАКО ДОЗВОЛИ ПАРТИЈА СО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ДА ДОБИЕ ТРЕТ НАЈВАЖЕН ЧОВЕК ВО ДРЖАВАТА“: Ние реагиравме на лице место, вели таа

„МИЦКОСКИ ТРЕБА ДА КАЖЕ КАКО ДОЗВОЛИ ПАРТИЈА СО ДВАЈЦА ПРАТЕНИЦИ ДА ДОБИЕ ТРЕТ НАЈВАЖЕН ЧОВЕК ВО ДРЖАВАТА“: Ние реагиравме на лице место, вели таа

Кабинетот на Гаши реагира: Употребата на албанскиот јазик во службената комуникација е загарантирана со Уставот

Кабинетот на Гаши реагира: Употребата на албанскиот јазик во службената комуникација е загарантирана со Уставот

Сакал да им ја потпали куќата во Валандово додека сопствениците биле внатре

Сакал да им ја потпали куќата во Валандово додека сопствениците биле внатре

„НЕ ЗНАМ ДАЛИ НАВИСТИНА НЕКОЈ И УДРИЛ КЛОЦА НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА, ИЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА БОЖЈА КЛОЦА“: Груевски распали за Кацарска, еве што вели

„НЕ ЗНАМ ДАЛИ НАВИСТИНА НЕКОЈ И УДРИЛ КЛОЦА НА ПЛАЖА ВО ГРЦИЈА, ИЛИ СТАНУВА ЗБОР ЗА БОЖЈА КЛОЦА“: Груевски распали за Кацарска, еве што вели

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото кршење на Уставот и законите на конститутивната седница на Собранието

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС СО НИЗА КРИТИКИ ЗА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА НО И ЗА ЏАФЕРИ И КАСАМИ: Неприфатливо е грубото кршење на Уставот и законите на конститутивната седница на Собранието

ДУИ И БУЈАР ВО 2020 ТВРДЕА ДЕКА УСТАВОТ БАРА САМО 61 ПРАТЕНИК, ДЕНЕС ПЛАЧАТ: Антонио Милошоски за реакциите на ДУИ

ДУИ И БУЈАР ВО 2020 ТВРДЕА ДЕКА УСТАВОТ БАРА САМО 61 ПРАТЕНИК, ДЕНЕС ПЛАЧАТ: Антонио Милошоски за реакциите на ДУИ