27 Мај, 2024
0.0340

КРАЈ НА „ПРАВИЛАТА НА САМО ЕДЕН ЧОВЕК“ - тајвански гигант го воведе системот на ротирачки директори

Објавено во: Економија 18 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Тајванската компанија Foxconn овој месец започна нов систем на таканаречена ротација на извршните директори.

Ова го соопшти претседателот на еден од најголемите производители на електроника во светот, Јанг Лиу.

Ројтерс минатата недела објави дека најголемиот снабдувач на Apple би можел да го воведе овој систем во обид да го подобри корпоративното управување со одвојување на улогата на главниот извршен директор од претседавачот, како и работата на идните лидери во компанијата.

Одговарајќи на прашања од новинарите во Тајпеј, Лиу рече дека за Foxconn да има одржлив развој, мора да има „планирање на сукцесија“ и дека ротирачкиот систем може да помогне во развојот на идните таленти.

Лиу рече дека Foxconn го избрал извршниот директор да ја исполни улогата меѓу лидерите на нејзините шест основни бизниси, кои вклучуваат паметни телефони, персонални компјутери и телевизори. Тој не кажа кој ја презема новата улога.

„Преку ротацијата, тие можат дополнително да го разберат бизнисот на компанијата“, рече Лиу.

Крај на системот „Правила на еден човек“.

Лиу, кој ја извршуваше и улогата на претседател и извршен директор од 2019 година, рече дека ротирачките извршни директори ќе ги надгледуваат основните бизниси, но ќе ги исклучат операциите на големите наведени подружници како што се Foxconn Interconnect Technology, FIH Mobile и Foxconn Industrial Internet.

Лиу ја презеде улогата на претседател и извршен директор по пензионирањето во 2019 година на основачот и милијардер Тери Гоу, кој ја основа компанијата во 1974 година и ги имаше двете титули во поголемиот дел од неговиот мандат.

Еден извор запознаен со ова прашање изјави за Ројтерс дека промената би можела да го означи крајот на системот на „еден човек“ на Foxconn со воспоставување структура во која менаџерите ротираат за да ги надгледуваат операциите на Foxconn, кои вклучуваат стотици подружници и операции во повеќе од 20 земји.

Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

ВОЗАЧИ ПОЧЕКАЈТЕ ДО ПОЛНОЌ - цената на бензините се намалува, еве по колку ќе се продаваат горивата

ВОЗАЧИ ПОЧЕКАЈТЕ ДО ПОЛНОЌ - цената на бензините се намалува, еве по колку ќе се продаваат горивата

ЗАТВОРЕНИ АМЕРИКАНСКИТЕ И БРИТАНСКИТЕ БЕРЗИ: Скокна цената на нафтата, златото и пченицата

ЗАТВОРЕНИ АМЕРИКАНСКИТЕ И БРИТАНСКИТЕ БЕРЗИ: Скокна цената на нафтата, златото и пченицата

ЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ АВИОКОМПАНИИ ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ЛЕТОВИ: Полетувањата од Белград ќе бидат променети на дури шест линии

ЕДНА ОД НАЈПОПУЛАРНИТЕ АВИОКОМПАНИИ ГО НАМАЛУВА БРОЈОТ НА ЛЕТОВИ: Полетувањата од Белград ќе бидат променети на дури шест линии

ФАКТОР АНАЛИЗА: Фирма која увезува јаглен за РЕК Битола со најголема добивка помеѓу новорегистрираните компании

ФАКТОР АНАЛИЗА: Фирма која увезува јаглен за РЕК Битола со најголема добивка помеѓу новорегистрираните компании

ТЕРМОЦЕНТРАЛИТЕ „ДИШАТ НА ШКРГИ“ – недостига квалитетен јаглен за да работат, но се ближи и нивниот крај

ТЕРМОЦЕНТРАЛИТЕ „ДИШАТ НА ШКРГИ“ – недостига квалитетен јаглен за да работат, но се ближи и нивниот крај

НЕ УСПЕА ОБИДОТ НА ПОМАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ ЗА ПОГОЛЕМА ДИВИДЕНДА - „Гранит“ ќе дели по 42 денари за акција, еве кои се причините

НЕ УСПЕА ОБИДОТ НА ПОМАЛИТЕ АКЦИОНЕРИ ЗА ПОГОЛЕМА ДИВИДЕНДА - „Гранит“ ќе дели по 42 денари за акција, еве кои се причините

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ПОСЛЕ ДЕВЕТ ГОДИНИ ГО МЕНУВААТ ДИРЕКТОРОТ - Бенедикт Шилдбред застанува на чело на „Теленор“

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА - вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

РАБОТНИЦИТЕ НА ОВАА ГЕРМАНСКА ФИРМА ДОБИВААТ ГОЛЕМ БОНУС - компанијата им дава над 40 илјади евра

РАБОТНИЦИТЕ НА ОВАА ГЕРМАНСКА ФИРМА ДОБИВААТ ГОЛЕМ БОНУС - компанијата им дава над 40 илјади евра