18 Јули, 2024
0.0286

КРАТКО АМА СЛАТКО: Мајкрософт повторно е највредната компанија во светот

Објавено во: Финансии 21 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Мајкрософт се врати на првото место како највредна компанија во светот, бидејќи цената на акцијата на Nvidia, која накратко го презеде првото место од Microsoft, падна за 3,5 отсто.

Би-Би-Си пишува дека акциите на Nvidia паднаа на 130,78 долари, со што вредноста на компанијата се спушти на 3,22 милијарди долари, додека Мајкрософт се врати на првото место со 3,3 милијарди долари.

Инаку, во трката за број еден, покрај Мајкрософт и Нвидија е и Епл и тие се единствените три компании чија вредност надминува три милијарди долари, пренесува „Телеграф.рс“.

Успехот на Nvidia аналитичарите го објаснуваат со фактот дека компанијата се занимава со производство на чипови, од кои особено се важни оние што работат со вештачка интелигенција (ВИ), таканареченото „ново злато или масло од технолошкиот сектор“.

Исто така, аналитичарите истакнуваат дека ова не е конечен резултат, туку дека борбата меѓу „големата тројка“ ќе продолжи и во наредниот период.

- Сметаме дека во текот на следната година трката за пазарна капитализација од четири трилиони долари во технологија ќе биде пред се меѓу компаниите Nvidia, Apple и Microsoft - наведува агенцијата Wedbush Securities.

Порастот на вредноста на Nvidia се објаснува со зголемената побарувачка за чипови, особено оние што се користат во вештачката интелигенција, за водење чет-ботови, како и со поголемото ископување криптовалути што ја зголеми продажбата на графички картички.

Можеби ќе ве интересира

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Генерали Инвестментс: Зелено, те сакам зелено…

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

Одлука на Народната банка: Од август 2025 година стапката на противцикличниот заштитен слој на капиталот ќе изнесува 1,75 отсто

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

СТОПАНСКА БАНКА БИТОЛА ЗНАЧАЈНО СЕ „СТЕГНА“ - загубата се претвори во добивка од над 800 илјади евра, еве какви се плановите

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

ТАЈНАТА СОСТОЈКА НА ОЗЕМПИК ВО ТРКА ЗА ОСВОЈУВАЊЕ НА ПАЗАР ОД 100 ИЛЈАДИ ЕВРА: Се бори за водечка позиција

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

КЛИМА УРЕДИТЕ ПУШТЕНИ НА НАЈЈАКО: Еве која температура е погубна за сметките

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

ДУРИ 1.500 ЕВРА ЗА КЕЛНЕР ВО ГРЦИЈА, ИСТО ТОЛКУ ЗА ЧИСТЕЊЕ ВО ХРВАТСКА, ОД 800 ЕВРА ЗА СОБАРКИ ВО ЦРНА ГОРА: Еве колкава плата може да земете како сезонски работник во некоја од земјите на Балканот

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

МАЛА БАНКА, АМА „ТЕХНИЧАРКА“, ПЛАТЕНИ 100 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА НЕЈЗИНИТЕ АКЦИИ ЗА ЕДЕН ДЕН - кој купува од ТТК Банка

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

ДОЛАРОТ ЗАЈАКНА, РАСТ И НА АМЕРИКАНСКИТЕ БЕРЗИ: пресврт на пазарите, нафтата поевтинува, еве ги деталите

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа

АКЦИИТЕ НА МЕДИУМСКАТА КОМПАНИЈА НА ДОНАЛД ТРАМП ПОРАСНАА ЗА 50 ОТСТО ПОСЛЕ АТЕНТАТОТ - причина се зголемените очекувања за победа