26 Октомври, 2020
0.0237

Кристијан Дростен тврди дека пандемијата сега ќе почне, а Германија не е подготвена

Објавено во: Свет, Корона Вирус 25 Септември, 2020

Пандемијата дури сега ќе почне, мислам дека не сме подготвени за тоа, вели Кристијан Дростен, водечкиот германски епидемиолог. 

Toj рече дека многу рано се слави за успех над коронавирусот. Додаде дека идните месеци ќе треба да променат многу работи. Сепак, Дростен е убеден дека Германија не е подготвена. 

Градот Минхен ги заостри мерките против коронавирусот. Тие ќе траат 7 дена, а и надвор мора да се носат заштитни маски. 

Во угостителските објекти и јавниот простор е дозволен собир на само пет луѓе или членови на две домаќинства. 

Приватните прослави во затворено смеат да имаат до 25 гости, а на отворено до 50.

Во светот 32.5 милиони луѓе се заразени со коронавирусот. 

Во Германија 9.552 луѓе починаа од коронавирусот. 

Заразени се повеќе од 280.000 луѓе. 

Во соседната Австрија почнаа строги мерки. 

Дури и ако одат на кафе, Австријците ќе мора да дадат податоци за себе,  и ќе бидат проверени на список. 

Можеби ќе ве интересира

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Македонија со 29,8 парчиња огнено оружје на 100 цивили

Го победи коронавирусот на 99 години

Го победи коронавирусот на 99 години

Уште една европска метропола воведува полициски час

Уште една европска метропола воведува полициски час

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Јапонците открија дека има течност која за 15 секунди го убива коронавирусот

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Починатиот волонтер не ја ни примил вакцината - ќе продолжи тестирањето на вакцината на Оксфорд

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Ерменскиот премиер повика народот да се бори до победа или пораз

Колабира здравството во дел од европските земји

Колабира здравството во дел од европските земји

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

Руските научници имаат ново откритие за коронавирусот

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд

(ВИДЕО) Додека премиерката даваше интервју силен земјотрес го стресе Исланд