25 Февруари, 2024
0.0259

КУЛЕБА ПРЕДУПРЕДУВА: Последиците ќе бидат поразителни

Објавено во: Свет 11 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба, предупреди на „погубни последици“ доколку нема консензус за отворање на пристапните преговори на Украина со ЕУ.

„Не можам да замислам, дури и не сакам да зборувам за катастрофалните последици што би резултирале доколку Европскиот совет од 27 не ја донесе таа одлука“, рече Кулеба, нарекувајќи ја „мајката на сите одлуки“.

Тој смета дека недонесувањето одлука за отворање на пристапните преговори би било штетно не само за Украина, туку и за процесот на проширување на ЕУ.

„Ние го завршивме нашиот дел. Очекуваме ЕУ да го направи својот дел“, рече шефот на украинската дипломатија и и порача на Европа дека „не може да оди против текот на историјата“.

„Украина ќе стане членка на ЕУ. Единственото прашање е дали некој ќе го забави тој процес, кој би имал цена, или ќе напредуваме без прекин“, додаде Кулеба.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан останува непопустлив во своето противење на отворањето на пристапните преговори со Киев и зголемената помош за Украина. Во ноември, Европската комисија се залагаше за отворање на пристапните преговори во ЕУ со Украина и Молдавија, две земји кои добија кандидатски статус во јуни 2022 година.

Комисијата, исто така, предложи до 2027 година да и се доделат помош на Украина од 50 милијарди долари.

Фото: Принтскрин/Твитер

Можеби ќе ве интересира

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

КАЗНА ОД 200 ЕВРА АКО РАБОТНИКОТ УЧЕСТВУВА ВО ШТРАЈК: Драстичен удар за работната сила во оваа земја

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

РАБОТИ КАКО ДОСТАВАЧ НА ХРАНА И ЗАРАБОТУВА 2.350 ЕВРА МЕСЕЧНО! Го открива трикот за максимален профит: Многумина го одбиваат, а таму се кријат парите

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ ПРЕДАДЕНО НА МАЈКА МУ: Се уште не се знае точната причина за неговата смрт

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ИНФЛАЦИЈАТА ЌЕ РАСТЕ“: ЕЦБ објави истражување

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

„ПУТИН ГО МАЧЕЛ ТЕЛОТО НА НАВАЛНИ“? Сериозно обвинување на Јулија Навални

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

ЗА МНОГУ ОВАА ПЛАТА Е СОН, А ВО ОВАА ЗЕМЈА ЛУЃЕТО СО НЕА ЕДВАЈ ПРЕЖИВУВААТ: Како е да се живее во Швајцарија?

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

КОЈА КОМПАНИЈА ДОЖИВЕА РЕНЕСАНСА НА БЕРЗАТА? За една година донесе 225 отсто од заработката

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените