30 Мај, 2024
0.0278

ЛЕКАРКА ОД КРИЗНИОТ ШТАБ ЈА РЕШАВА ДИЛЕМАТА - има или не бразилски сој во Србија

Објавено во: Балкан 14 Април, 2021

Добивај вести на Viber

Директорката на болницата „Ковид“ во Батајница, д-р Татјана Аџиќ Вукичевиќ, вчера изјави дека, според локалните вирусолози, британскиот вид на вирус претежно циркулира во Србија, и дека се карактеризира со висока преносливост, потешка клиничка слика и поголема смртност, но наведе и дека има назнаки дека бразилскиот сој се појавил и кај српската популација.

Еден член на Кризниот штаб и вирусолог д-р Тања Јовановиќ зборуваше повеќе за оваа нова потенцијална закана.

Д-р Јовановиќ за РТС изјави дека, покрај британскиот вид на коронавирус, во Србија не се докажани други заканувачки варијанти на вирусот. Подготвена е национална студија за ефикасноста на имунизацијата и во неа ќе учествуваат неколку илјади граѓани, рече д-р Јовановиќ.

Секојдневно гостувајќи во РТС, таа рече дека, иако бројките паѓаат, земјата треба да биде внимателна и граѓаните да се придржуваат до мерките за падот да биде реалност и да ја ставиме епидемијата под контрола.

Таа додава дека ситуацијата ќе се процени и дека, во зависност од бројките и почитувањето на мерките, ќе се одлучи дали ќе има нови отстапки.

Објаснувајќи ги мутациите на вирусот, вирусологот рече дека новиот коронавирус се однесува како другите вируси - за да преживее, мора да мутира и да се промени.

„Имаме десетици илјади варијанти, но не сите се значајни, повеќето се безопасни и не ги менуваат карактеристиките“, истакна Јовановиќ.

Варијанти на вирус што се од интерес се оние кај кои индивидуалните мутации бараат следење и дали ќе има акумулација на својства на вирусот.

„Заканувачките варијанти се оние што загрижуваат, тоа се британски, јужноафрикански, бразилски. Сега, британскиот вид доминира во нашата земја“, рече Јовановиќ.

Додава дека имало мутации што се акумулираат на површината на вирусната честичка, во шилестиот протеин кој е важен за клеточна инфекција.

Институтот на Медицинскиот факултет спроведува студии и следи како се менува вирусот. Покрај британскиот вид, посочува Јовановиќ, во Србија не се докажани други заканувачки варијанти на вирусот.

„Клиничарите забележуваат дека има зголемување на бројот на пациенти на одредена возраст, пациенти со потешки слики, ова треба да се потврди во лабораторија. Бразилскиот сој сè уште не е влезен во Србија, ние го секвенцираме вирусниот геном од ткивото на пациентот и досега не сме го откриле бразилскиот сој, не можеме да претпоставиме дали ќе го откриеме“, потенцира Јовановиќ, пренесува РТС.

извор Блиц.рс

Можеби ќе ве интересира

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

МАЈКАТА НА ДАНКА ИЛИЌ: Луѓето ми се јавуваа во два часот по полноќ, ме малтретираа и ми се закануваа

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

КОСОВО ОСТАНУВА БЕЗ ЛЕКАРИ: Над 10.000 нивни здравствени работници се во Германија

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

НЕВРЕМЕ ВO СРБИЈА, ПАЃА ГРАД КОЛКУ ТЕНИСКИ ТОПЧИЊА: улиците поплавени, силен дожд го парализира сообраќајот (ВИДЕО)

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

„СЕ ШТО СЛУШНАВТЕ Е ВИСТИНА“ - еве што кажа адвокатот на убиецот на Данка

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

ЕВЕ КАКО СЕ ПРОДАВАА НАЈГОЛЕМИТЕ ЈУГОСЛОВЕНСКИ ГИГАНТИ НА БАЛКАНОТ: Прво беше подготвен теренот со светските сили

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

КАЗНИ ОД 2.000 ДО 60.000 ЕВРА: Грците ги следат плажите со дронови

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

ЗАСТРЕЛАНО ДЕВОЈЧЕ (15) НА КАЛЕМЕГДАН: итно пренесено во Завод за мајки и деца

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

АВТОМОБИЛОТ ЦЕЛОСНО СМАЧКАН, СТАКЛО НА СИТЕ СТРАНИ: страшни слики на местото на сообраќајната несреќа кај Младеновац (ФОТО, ВИДЕО)

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград

НА РЕД ДОЈДОА ЗГРАДИТЕ ШТО ГИ КУПИ: Зетот на Орбан зад ново бизнис име во Белград