25 Февруари, 2024
0.0258

ЛЕВИЦА: ПРОТЕСТ ПРОТИВ БУГАРИЗАЦИЈАТА, остануваме на браникот на интересите

Објавено во: Македонија 29 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Од политичката партија „Левица“ најавуваат протести ако се реализираат плановите за отворање на нов бугарски културен клуб во Куманово. 

Како што истакнуваат во својата објава на Фејсбук страната, „провокациите од бугарска страна не престануваат! Најнова доаѓа преку најавеното отворање на т.н. бугарски културен клуб во градот симбол на антифашистичката борба - Куманово“.

Досегашната пракса ја потвди исправноста на ставовите на Левица по однос на Бугарија. Источниот сосед ја користи Европската унија како алатка за уценување и барања на кои очигледно немаат крај. Додека пак, договорот за добрососедство за кој предупредувавме, максимално се користи за штета врз интересите на Републиката - истакнуваат од „Левица“ во нивната објава.

Тие укажуваат дека „отворањето на претходните т.н. бугарски клубови докажаа дека овие „културни“ установи се користат единствено за груба пропаганда во служба великобугарската завојувачка фантазија и истите беа проследени со провокативни, заканувачки и иредентистички пораки“.

Од партијата велат дека веќе организирале протести во Битола и Охрид, како и во Скопје против т.н. „француски предлог“ за бугаризација на Македонија. 
Исто така од страна на партијата беа поднесени и пријави до ОЈО за забрана на клубовите кои носат имиња на фашистички дејци и колаборатори.

- Според првичните информации, бугарската страна ја менува тактиката, па за разлика од досегашната пракса на именување на клубовите по фашистички колаборатори од Втората светска војна, сега ќе се обратат кон пораната историја и клубот, најверојатно ќе биде именуван по заговарачите на големобугарската идеја - потенцираат од „Левица“.

И додаваат дека ваквиот чин, Левица не само што го оценува како провокација, туку сметаме дека истиот може да биде разбран како ново искажување на територијална претензија. Како и претоходно, остануваме на браникот на интересите на Републиката и доголку квислингшката власт дозволи отворање на ваков клуб, Левица повторно ќе повика на протести, овој пат во Куманово!“, се истакнува во објавата. 


Фото: Принтскрин/Фејсбук

Можеби ќе ве интересира

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

НЕ ЗАПИРА ХУМАНИТАРНАТА ПОМОШ ЗА ЛЕОНИД - DNK ја лицитира Златната бубамара, сумата достигна 150 илјади евра

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

ВАЖНА ВЕСТ ЗА СИТЕ ШТО СЕ СЛИКАЛЕ ЗА ПАСОШ ВО ПРОЛЕТ И МРТ - проработе можноста да се провери дали се готови личните документи

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

НЕ МОРА, АМА ЌЕ СОБИРА ГРАЃАНСКИ ПОТПИСИ - Мицкоски најавува рекордна бројка за кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УТРЕ НЕ Е ДОБАР ДЕН ЗА ДА ПАТУВАТЕ ВО ГРЦИЈА - еве кога грчките земјоделци планираат да го блокираат Евзони

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

УБАВИНА И СИЛА: ГО ПАМЕТИТЕ ЛИ РОК КОГА БЕШЕ МАЛО КУЧЕНЦЕ - сега е голем шарпланинец и еве како изгледа

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ ПОВТОРНО СЕ ГОТВАТ ЗА ПРОТЕСТ - платата да се исплати согласно Законот за минимална плата

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

ЦИКЛОНОТ: ВЛАЖЕН БРАН ЌЕ ЈА ЗАФАТИ И МАКЕДОНИЈА - најнова прогноза на Славчо Попоски

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

КОЈ КОЛКУ ПОТПИСИ СОБРА ВО ПРВИТЕ ДВА ДЕНА - Османи, Димитриевски и Ванковска имаат најмногу номинации од граѓаните

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите

„МИСЛАМ ДЕКА ЦРВЕНКОВСКИ СЀ УШТЕ МИ ЈА НЕМА ПОТПИШАНО КАНДИДАТУРАТА“ - Максим Димитриевски одговара за тимот со кој ќе настапи на изборите