13 Јули, 2024
0.0246

Левица: „Сагата на железничарите продолжува и со Демири“

Објавено во: Финансии 04 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Вработените во Македонски Железници Транспорт веќе втор месец немаат земено плата, односно се’ уште не им е исплатена априлската плата, а веќе е доспеана платата за месец мај. Платите подолг временскиот период се исплаќаат со доцнење со што ги ставаат вработените во тешка финансиска положба.

Партизацијата на јавното претпријатие доведе тоа постојано да е во долгови, а очигледно и новиот директор од Алијанса за Албанците - Зуљхајрат Демири нема стратегија, ниту способност да ја рационализира работата на Македонски Железници.

Катастрофалната состојба во Македонските Железници постојано се влошува, додека работниците се оставени на немилост на партиските директори, кои единствено го цедат буџетот за свои лукративни цели. Освен неисплатените плати, вработените се соочуваат и со неисправни возови, со што се изложуваат себеси и патниците на опасности. Таков беше и случајот кога се запали локомотивата кај Велес, каде благодарение на присебноста на машиновозачот немаше сериозни последици.

Поради доцнењето на платите, голем број од вработените не можат навремено да ги исплатат ратите во банка, да платат сметки за комунални трошоци и секако да преживеат, со оглед дека инфлацијата на прехранбените производи е повеќе од 20%.

Во државите низ светот, железничкиот превоз е најупотребуван, затоа што е најефтин и најефикасен. Единствено кај нас железничкиот превоз е доведен до раб на уништување од корумпираните партии, наместо да биде една од националните стратегии.
Очигледно, на нашите владеачки партии, поатрактивни им се патиштата на ,,Бехтел и Енка" од кои ќе може да украдат милиони.


Можеби ќе ве интересира

„Домаќинства со повисоки примања прават над половина од непријавениот приход“: Фајненс тинк анализира „250 милиони евра помалку во буџетот“

„Домаќинства со повисоки примања прават над половина од непријавениот приход“: Фајненс тинк анализира „250 милиони евра помалку во буџетот“

РАСТ НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ - повисоки цените имаат и нафтата и златото

РАСТ НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ - повисоки цените имаат и нафтата и златото

НАЈПОЗНАТИОТ ХРВАТ НА WALL STREET ДОБИ ОТКАЗ - еве како работеше и кои грешки ги направи

НАЈПОЗНАТИОТ ХРВАТ НА WALL STREET ДОБИ ОТКАЗ - еве како работеше и кои грешки ги направи

ОД НУДЕЊЕ БРЗИ КРЕДИТИ И ТОА КАКО ДОБРО СЕ ЖИВЕЕ - Изи Фајнанс лани со профит од половина милион евра

ОД НУДЕЊЕ БРЗИ КРЕДИТИ И ТОА КАКО ДОБРО СЕ ЖИВЕЕ - Изи Фајнанс лани со профит од половина милион евра

АЛО: МАКЕДОНЕЦОТ „САКСА“ ЗАРАБОТИЛ 3,1 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ИГРАЈЌИ ДОТА 2: Со заработката е прв гејмер на Балканот, зад него се гејмери од Србија и БиХ

АЛО: МАКЕДОНЕЦОТ „САКСА“ ЗАРАБОТИЛ 3,1 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ИГРАЈЌИ ДОТА 2: Со заработката е прв гејмер на Балканот, зад него се гејмери од Србија и БиХ

Како САД ја стопираат тешко извојуваната глобална даночна реформа

Како САД ја стопираат тешко извојуваната глобална даночна реформа

ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ НА МРЕЖИТЕ: Чиј твит доби најмногу лајкови и кој е најследен на Тикток и Јутјуб во 2024 година

ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ НА МРЕЖИТЕ: Чиј твит доби најмногу лајкови и кој е најследен на Тикток и Јутјуб во 2024 година

КАКО ГЕРМАНИЈА СЕ ОТКАЖА ОД 380 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: имотот на богатите се зголеми по суспендирањето на данокот

КАКО ГЕРМАНИЈА СЕ ОТКАЖА ОД 380 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: имотот на богатите се зголеми по суспендирањето на данокот

КЕЛНЕР ОД БОСНА ОТКРИ ЗА КОЛКАВА ПЛАТА РАБОТИ ВО ХРВАТСКА: Условите се многу подобри

КЕЛНЕР ОД БОСНА ОТКРИ ЗА КОЛКАВА ПЛАТА РАБОТИ ВО ХРВАТСКА: Условите се многу подобри