24 Јануари, 2021
0.0189

Лидерите на ЕУ ќе разговараат за предлогот на грчкиот премиер за „сертификат за вакцинација“

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 12 Јануари, 2021

Лидерите на Европската унија ќе разговараат за предлогот на следниот Европски совет за „сертификат за вакцинација“ на коронавирус што ќе помогне во олеснувањето на патувањето меѓу земјите-членки, како што беше изнесено од грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис, пишува Катимерини

Во писмо до претседателот на Европската комисија Урсула фон дер Лајен, грчкиот премиер препорача воспоставување на „стандардизиран сертификат, кој ќе докаже дека едно лице е успешно вакцинирано“ против Ковид-19. Таквата иницијатива, рече Мицотакис, ќе биде „клучен чекор“ во „обезбедување на најбрзо можно повторно воспоставување на слободата на движење меѓу земјите-членки, но и со трети земји“.

Портпаролот на Европската комисија, Стефан де Кирсмикер, денеска рече дека „сите прашања што се изнесени во ова писмо, заедно со другите прашања во врска со вакцинациите, ќе бидат разгледани во рамките на Европскиот совет“.

„Ги чекаме резултатите од оваа важна средба и ќе бидеме во состојба да го дискутираме и да одговориме на писмото што го добивме од грчкиот премиер“, додаде тој.

Заедно со писмото, Мицотакис приложи нацрт-сертификат креиран од грчките власти што може да послужи како почетна точка за дискусија за таквата иницијатива.

Можеби ќе ве интересира

КОРОНАТА ГО ПОСЕТИ И ДОМОТ НА ЦИПРАС - неговиот осумгодишен син е позитивен на вирусот

КОРОНАТА ГО ПОСЕТИ И ДОМОТ НА ЦИПРАС - неговиот осумгодишен син е позитивен на вирусот

Д-Р ЈАНКОВИЌ ПО ВЕСТА ДЕКА НОВИОТ СОЈ ДОШОЛ ВО СРБИЈА - Да бидеме внимателни, но сепак, има и една добра работа

Д-Р ЈАНКОВИЌ ПО ВЕСТА ДЕКА НОВИОТ СОЈ ДОШОЛ ВО СРБИЈА - Да бидеме внимателни, но сепак, има и една добра работа

НАУЧНИЦИ СОСТАВИЈА МАПА - каде ризиците од земјотрес се најголеми, а каде најмали, еве каква боја има Македонија

НАУЧНИЦИ СОСТАВИЈА МАПА - каде ризиците од земјотрес се најголеми, а каде најмали, еве каква боја има Македонија

СРБИЈА САМО ШТО ЈА НАДМИНА БРОЈКАТА ОД 200 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИРАНИ - Вучиќ се подготвува за производство кај нив, а збеснал од тоа колку е скапа кинеската вакцина

СРБИЈА САМО ШТО ЈА НАДМИНА БРОЈКАТА ОД 200 ИЛЈАДИ ВАКЦИНИРАНИ - Вучиќ се подготвува за производство кај нив, а збеснал од тоа колку е скапа кинеската вакцина

ДЕТЕТО НЕМАЛО НИКАКВИ ПРЕТХОДНИ БОЛЕСТИ - кај 11 годишникот од Хрватска што почина дошло до претеран имунолошки одговор

ДЕТЕТО НЕМАЛО НИКАКВИ ПРЕТХОДНИ БОЛЕСТИ - кај 11 годишникот од Хрватска што почина дошло до претеран имунолошки одговор

Досега во Србија за вакцинација се пријавени 430.000 граѓани - експертите повикуваат на масовна имунизација

Досега во Србија за вакцинација се пријавени 430.000 граѓани - експертите повикуваат на масовна имунизација

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ СТИГНА ВО СРБИЈА - Вучиќ кажа дека го донела девојка од Лондон

НОВИОТ СОЈ НА КОРОНАВИРУСОТ СТИГНА ВО СРБИЈА - Вучиќ кажа дека го донела девојка од Лондон

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

Д-р. Тиодоровиќ: Прашање на време е кога новиот сој ќе се открие во Србија, треба што побрзо да се вакцинираат што повеќе луѓе

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме

НАВАЛИЦА ЗА ВАКЦИНИ: Во редицата чекаат и старо и младо - не е важно која е, важно е да ја примиме