20 Септември, 2020
0.0650

ЛИСТА НА ЗЕМЈИ „ИЗВОЗНИЦИ“ НА КОРОНА: Kaде се најде Македонија?

Објавено во: Македонија, Корона Вирус 13 Август, 2020

Заразени балканци придонесе да се шири коронавирусот во Германија. 

Хрватска e меѓу водечките извозници на коронавирусот во Германија, a Македонија e на 10. место. 


Германскиот Институт Роберт Кох (РКИ) секој ден објавува дневни извештаи за состојбата со пандемијата во Германија со релевантни информации за бројот на новозаразени и слично.

Меѓу податоците кои можат да се најдат во дневниот извештај на РКИ за 11 август Хрватска јасно се издвојува како една од земјите кои коронавирусот најмногу го „извезувале“ во Германија, заклучува хрватски Индекс.

Западен Балкан e како извор на зараза. 

Со отворањето на границите и почетокот на сезоната на годишни одмори стапката на новозаразени за кои се претпоставува дека се увезени од странство порасна на 31.

Како извор на заразата се споменати Хрватска, Косово, Турција, Бугарија, Романија, Полска и Шпанија.

фото ЕПА

Можеби ќе ве интересира

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Вкупно три деца од иста група позитивни на Ковид-19 во Струмица

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Родилка и бебе починале по пораѓање во ГАК

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Министерство за здравство; Уште шестмина починати од Ковид-19

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

Приведен светиниколчанец за мачење животни по ургенција на Жерновски кај Спасовски

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

(ВИДЕО) МОН објави како децата ќе се враќаат в училиште од 1 октомври

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Заев: Избори за претседател на СДСМ по примерот на Социјалистичката партија на Бугарија

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

Андреј Жерновски вели дека ќе стори се да се уапси Младен Ефремов, кој убива кучиња со своето куче

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

„Ленка“: Нухиу не може да биде заменик-министер за правда по аферата откриена од инспекторот Илиевски

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија

Инспекторатот ќе истражува дали имало непрофесионализам во последните смртни случаи на млади од Ковид-19 во Македонија