23 Февруари, 2020
0.0289

Лондон го згази Хонг Конг, каде се вртат најголемите пари во светот?

Објавено во: Свет, Финансии 28 Октомври, 2012

Лондон – на врвната прва позиција како најмоќен  финансиски центар во светот. Фактор го објавува најновото рангирање на престижниот весник “The Banker “ . За оваа година Лондон е именуван за водечки светски финансиски центар. Во истражувањето се посочува дека  „Лондон станува се повеќе атрактивен како оперативен центар за глобално управување со парите “. Британската метропола годинава успеа да ја подели силната конкуренција на моќните азиски финансиски центри како Хонг Конг и Сингапур. Еве , според освените бодовите , кои се најмоќните  финансиски центри што ги рангираше „The Banker “  : 1. Лондон 2. Хонг Конг 3.Сингапур 4.Њујорк 5.Сан-Пауло „Фактор“ ја објавува комплетната листа на најновото октмвриско рангирање . Москва и Париз го делат шестото место . Еве кои други градови  влегуваат  во големата “ десетка “ : 6. Москва , Париз 7. Луксембург 8. Женева 9. Хелсинки 10. Шангај 11. Цирих Во исто  време , американскиот угледен магазин објавува и рангирање за водечките арапски банки за кои оценува дека покажале импресивен раст на клучните финасиски показатели . Со минимална изложеност на кризата во еврозоната , банките од овој регион се очекува да продолжат со нивното заздравување од глобалната финансиска криза . На прво место, според остварениот раст  од арабиските банки е Катарската Национална Банка . Еве ја првата петорка – најмоќни банки на Истокот. 1. Катарска Национална Банка 2. Интернационалната Банка на Катар 3. Кувајтска  Национална Куќа – Бахраин 4. Ал Хилал Банка 5. Ахил Банк – Катар Пред неколку месеци“The Banker “ го објави  обемното рангирање “ ТОП 1000 Банки “ во светот Водечката позиција ја имаат американските банкарски групации. 1. Банк оф Америка 2. ЈП Морган 3. Индустриската Комерцијална Банка на Кина 4. ХСБЦ  Холдингс 5. Ситигруп За „Банка на годината во Македонија “ беше прогласена Комерцијална Банка која по шести пат ја доби оваа награда.  

Можеби ќе ве интересира

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

НИТУ ВЛЕГУВАЊЕ, НИТУ ИЗЛЕГУВАЊЕ - Италијанците изолираа 11 села поради коронавирусот

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

САНДЕРС СО ТРИ ОД ТРИ - ја доби и Невада

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

НАРГИЛЕ-БАР ПОВТОРНО МЕТА НА ПУКАЊЕ - напад во Штутгарт, нема повредени

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

ЛЕКАРИ ОД ЦЕЛА КИНА ЌЕ СЕ СМЕСТАТ ВО НИВ - кинеските власти ќе донесат седум крузери

Втора жртва на коронавирусот во Италија

Втора жртва на коронавирусот во Италија

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ПО НАПАДОТ ВО КОЈ ЗАГИНАА 9 ЛУЃЕ - Германија стравува од екстремната десница

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

ЗАГУБИ ОД КОРОНАВИРУС: Авиокомпаниите најголеми губитници

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

УШТЕ ЕДНА ЖРТВА: Млад лекар почина од коронавирус

ИДЕНТИФИКУВАНО МОМЧЕ: Уште еден Балканец меѓу загинатите во Германија

ИДЕНТИФИКУВАНО МОМЧЕ: Уште еден Балканец меѓу загинатите во Германија