16 Јануари, 2019
0.2474
    ALK 8404.21    0.13%     GRNT 835.34    0.55%     KMB 5352.34    -0.67%     MPT 50186.9    -0.59%     MTUR 5100    0%     OHB 6700    0.63%     OKTA 4500    0%     REPL 73000    0.69%     STB 1266.75    0.31%     UNI 2083.05    -0.8%

„Македонија Блокира“ го пикира домот на Крсто Мукоски

Објавено во: Македонија 07 Ноември, 2018

Новоформираното движење „Македонија Блокира“ која прерасна од „Македонија Бојкотира“ за денеска го пикира домот на „одметнатиот“ пратеник Крсто Мукоски. Изминатиот викенд ова движење го формираа 80-тина организации, партии и здруженија и, меќу другото, како дел од тактиката да се спречат уставните измени и Преспанскиот договор беше договорено протестирање пред домовите на пратениците.

Од партијата „Единствена Македонија“ најавуваат дека вечерва во 19.00 часот ќе одржат протест пред домот на Муковски во Вевчани.

„Кризниот штаб против промена на Уставот, распуштање на Собранието и распишување на  избори „Македонија-Блокира“, денес, среда, 7 ноември 2018 ќе одржи собир пред домот на пратеникот Крсто Муковски во Вевчани во 19:00 ч“, соопштија од таму.

Мукоски е дел од независната пратеничка група која се одметна од ВМРО-ДПМНЕ и беше исклучена од партијата откако гласаше за отворање на уставните измени на 19 октомври со што беше обезбедено минимално двотретинско мнозинство од 80 пратеници.

Од „Македонија Бојкотира“, покрај протести пред пратеничките домови, најави собири пред Собранието на Република Македонија, блокада на патишта и гранични премини и други форми на отпор.


Можеби ќе ве интересира

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

То Вима: Ратификација на Преспанскиот договор може и со мнозинство од присутните

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Хоџа: Владата нема конкретна сума за финансиските импликации за Законот за јазиците

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Димовски до власта: Mора да се почитува редот во Собранието

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

Владата им дели функции за возврат на оставките во ДИК

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

НЕМИЛ НАСТАН: 54 годишен Македонец починал во Банско

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

ВМРО-ДПМНЕ повика на бојкот на Законот за употреба на јазици

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

УПОЗ: Да се воведе седумчасовен работен ден а 2 Јануари и 2 Мај повторно да бидат неработни денови

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

ФОТО: Вице Заев бара 500 евра од Николоски: Го навредил и му нанел душевна болка

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј

УТРИНСКИ ФОКУС: Скап законот за јазици, европско знаменце за Антикорупциска, Брегзит ја здрма Тереза Меј