18 Јули, 2024
0.0260

МАКЕДОНИЈА И ПОНАТАМУ ВО ПОРТОКАЛОВО: времето и во текот на продолжениот викенд многу топло и спарно

Објавено во: Македонија 21 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Рекордни температури се измерени вчера во Македонија. Согласно синоптичарите, максималната температура се искачила на 41 степен во Демир Капија, каде било и најтопло. 

- Денес во Македонија имаме навистина екстремно високи температури, а таквите температури ќе се задржат и во следните денови. Најтопло попладнево е во Демир Капија каде температурата достигна дури до 41 степен, а во Скопје температурата се искачи до 37 степени. Времето е многу мачно и спарно, и тоа поради присуството на Сахарската прашина  и песок во воздухот - напиша метеопрогнозерот Славчо Попоски на неговиот Фејсбук профил. 

Тој објави и фотографија од официјални мерења за регионот:

Ниту денеска не се очекува намалување на температурите. Како што најави УХМР земајта е во портокалова фаза и температурите нема да попуштат до крајот на неделата. 

Еве каква е најавата според УХМР.

Претежно сончево со мала локална облачност и многу топло со слаб до умерен северен ветер. УВ зраците ќе бидат 9. Во Скопје сончево и многу топло со мала облачност и со слаб ветер од северен правец - објави УХМР.

Еве какво време се очекува следните три дена. 

 

Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира