27 Октомври, 2021
0.0263

Македонка со сопругот се сопственици на 5 градинки во Америка: Од Македонија ми недостасува слободата и времето

Објавено во: Македонија 06 Септември, 2021

Љубовта е непредвидлива, не можеме да кажеме во кого или кога ќе се вљубиме, едноставно се случува. Така се родила и љубовта на Македонка кон нејзиниот веќе сопруг, Филип. Нивната љубовна приказна не би била невообичаена доколку истата им се случела некаде во светот. Но, за мал град како Струмица ова врска тогаш била предмет на озборување.

- Беше интересно, за мал град како Струмица, лyѓето реагираа и позитивно и негативно, а најмногy љубопитно зошто сyм со човек од друга раса, вака ја започнуваме приказната за нашата сограѓанка по име Македонка која веќе неколку години живее во Соединетите Американски држави, поточно во државата Текасас.

Со сопругот се запознале во Струмица, тогаш Филип Брокс играл за струмичката кошаркарски тим „Аба“, и неколку месеци живеел таму. По краток период, се родила љубовта. Во родниот град на Македонка склучиле и брак, и живееле во Струмица околу 1 година. За тоа време според нашата соговорничка тие ги собирале потребните информации и документи за виза.

* Не секој и не лесно се добиваат документи за живеење, односно постојан престој во САД, како течеше твојот процес?

- Процесот за да добијам документи да живеам во Америка беше лесен бидејќи бевме припремени со многу информации за како правилно и брзо да ги добијам. 

* Дали како мала замислуваше дека ќе живееш на друг континент?

-Да! Знаев дека нема да останам во Македонија. Бев премногу амбициозна да научам повеќе за светот и дрyгите култyри.

Македонка Палифрова Брокс и Филип Брокс се родители на 3 прекрасни дечиња, едно девојче и две момчиња.

* Имате три прекрасни дечиња. На кој јазик зборуваат малите, односно дали се запознаени и со македонскиот јазик? Дали им лежи?

- Овде зборуваме англиски. Ќерка ми, Ариел која има 4 години знае да зборува македонски, но малкy. Учиме повеќе и знам дека ке научат подобро кога ќе се малкy поголеми. 

Целата приказна на Женски магазин овде


Можеби ќе ве интересира

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

Нови правила за влез во угостителски објекти од 15 ноември

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Власта порачува дека нема причина за загриженост, а опозицијата стравува дека ќе има рестрикции на струја

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Ќе важат и гласачките ливчиња на кои нема печат

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Симоновски за изгорените бараки: Материјалите се лесно запаливи, станува збор за ламперија, преградни ѕидови, шпер плоча

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Преземени се мерки против наставникот кој тепаше ученик во училиште во Бутел

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Пациент истепал вработен во Психијатриската болница Демир Хисар

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

Димитриевски: Градскиот стадион ќе добие целосно нов лик, со реконструкција во неколку фази

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

(ФОТО) Горат бараки во Градски Парк

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада

Весковски: Стопирана изградбата на Прифатниот центар за странци во Бардовци, со одлука на Влада