20 Февруари, 2019
0.2944
    ALK 8426.71    0.33%     CEVI 900    0%     GRNT 820.24    0.05%     KMB 5540.25    0.52%     MPT 51523.09    0.29%     MTUR 5100    -0.21%     OHB 6800.4    1.21%     REPL 75000    0%     RMDEN16 98.11    -0.09%     RZUS 108    2.86%     SBT 2618.86    8.55%     STB 1254.88    0.18%     TEL 315    0.16%     TNB 15500    0.03%     TTK 1379.91    -0.01%     UNI 2285.84    2.07%

Македонскиот амбасадор во Москва за ТАСС: Нема да има конфликти во Македонија

Објавено во: Македонија 12 Октомври, 2018

Гоце Карајанов, македонскиот амбасадор кој на предлог на претходната власт е акредитиран во Москва, во интервју за руската новинска агенција ИТАР-ТАСС изтакна дека нема да има пост-фреферендумски немири и конфликти во Македонија без разлика дали ќе успее Спогодбата од Преспа, бидејќи крајна цел на сите политички субјекти е прием на земјата во НАТО и ЕУ.

-  Факт е дека промените предвидени во Преспанскиот договор мора да бидат усвоени од пратениците во Собранието на Република Македонија, а за тоа е неопходно да се добие двотретинско мнозинство. Ако ова не се постигне, според првичните изјави на премиерот Зоран Заев, постои голема веројатност дека во Македонија ќе се организираат предвремени парламентарни избори.

Во однос на веројатноста за раст на внатрешниот конфликт, без оглед на разликите во пристапите кои понекогаш изгледаат многу остри, како на властите така и на опозицијата во Република Македонија, како и на сите етнички заедници во земјата, тие се согласуваат дека иднината на државата е поврзана со интеграцијата во НАТО и ЕУ, што е обединувачки елемент кој исклучува појава на конфликт - вели Карајанов на едно од прашањата.

- Дали актуалниот план за имплементација на Преспанскиот договор е ажуриран?

- По референдумот, премиерите Заев и Ципрас одржаа телефонски разговор, при што ја истакнаа важноста на договорот за Македонија и Грција. Нема план за спроведување на договорот како посебен документ. Постои договор кој е потпишан и кој треба да влезе во сила само по завршување на внатрешните правни процедури.

- Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг, по референдумот во Македонија, рече дека земјата би можела да влезе во Северноатлантската алијанса уште во 2019 година, но само ако го одобри договорот за преименување со Грција. Дали овие позиции ќе влијаат на конечната одлука за промена на името на републиката? Дали има некои други пречки за Македонија да влезе во НАТО?

- Најпрво, би сакал да истакнам дека членството на НАТО во Македонија отсекогаш претставуваше непартиски национален приоритет, одразувајќи ја волјата на граѓаните на мојата земја и за која сите влади активно работеа откако започна независноста на нашата држава. Ако постојат различни ставови за многу прашања, постои консензус за ова прашање помеѓу претседателот и владата на земјата, и постои консензус меѓу владата и опозицијата. Македонија одамна е подготвена за членство во НАТО, но спорот со името на државата го отежнува пристапувањето во Алијансата. Со потпишувањето на Претседателскиот договор, се отвори можноста за отстранување на оваа последна пречка за членство и во овој контекст нашите западни партнери го поддржаа договорот.

- Беше објавено дека преговорите за влез на Македонија во ЕУ би можеле да започнат во јуни 2019 година. Дали е тоа така? Кои услови ги поставува Брисел за пристапување во заедницата? Кога Скопје очекува да се приклучи на заедницата?

- Би сакал да ве потсетам дека Македонија доби статус на кандидат за членство во ЕУ во 2005 година. Првата препорака за отпочнување преговори за членство во ЕУ беше примена во 2009 година, а оттогаш Европската комисија препорача отпочнување преговори секоја година. Поради проблемот за кој зборував во контекст на интеграцијата во НАТО, за жал, немавме можност да ги започнеме преговорите за пристап со ЕУ. Напредокот во овој дел е направен во текот на изминатата година, а од крајот на минатиот месец фазата на скрининг официјално започна и логично е да се очекува дека со отстранување на пречките ќе започнат преговорите за пристапување. Во кој временски период ова може да се случи - не можам да кажам, но ќе забележам дека почеток на преговорите за членство е долгоочекувано и во нашата земја и во ЕУ.

Исто така, ќе истакнам дека овој процес е од суштинско значење за нас, не само поради самиот факт на членство, туку поради трансформацијата на општеството и спроведувањето на реформите кои треба да се донесат до логичен резултат. Отсекогаш сакаме нашиот развој да биде соодветно ценет. Досега немавме можност да се оценуваме. Со почетокот на преговорите, убеден сум дека ќе покажеме дека го заслужуваме ова членство, многу побрзо отколку што некои мислат. Секако, мораме да бидеме реални и да кажеме дека исто така зависи од внатрешните процеси во самата Европска Унија, која се соочува со голем број предизвици.

- Голем број западни политичари - меѓу кои и американскиот секретар за одбрана Џејмс Матис - наведува дека Русија спроведува агресивна политика за консолидирање на своите позиции на Балканот. Дали Македонија го споделува ова мислење?

- Никој не е тајна дека Балканот историски го претставува регионот каде што интересите на многу глобални и регионални сили се судрија за да ги консолидираат своите позиции во регионот. Од друга страна, постојат интереси на самите балкански држави, кои често се користат од страна на големите сили во одреден контекст, кој, мислам, првенствено е поврзан со нивните меѓусебни односи. Нашиот интерес и политики се насочени кон интегрирање во западните структури и одржување пријателски односи со главните учесници на меѓународната сцена.

- Руската страна се придржува на ставот дека Македонија наметнува тема на промена на името на републиката, а исто така смета дека прашањето за државно именување на земјата треба да се разгледува во Советот за безбедност на ОН. Како гледате на руската позиција?

- Во врска со изјавата дека одлуката е наметната однадвор, дозволете ми да истакнам дека спорот со Грција е во контекст на нашата интеграција во ЕУ и НАТО, и сите политички личности го разбираат ова. Нашиот интерес и интересот на овие две структури е да се елиминира овој проблем. Можеби поради ова, се чини дека некој наметнува нешто. Треба да се има предвид дека приемот на Македонија во НАТО и во ЕУ е нашата ориентација и цел, а правилата што постојат за да го остварат ова членство се јасни. Оттука, се обидува да го реши спорот преку взаемно прифатливо решение. Колку што знам, позицијата на Русија долго време е конзистентна и се заснова на фактот дека Македонија и Грција треба да постигнат договор, а Русија ќе го поддржи овој договор.


Можеби ќе ве интересира

Села му ја откажа средбата на Заев

Села му ја откажа средбата на Заев

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Кирацовски: Дедото ме послуша, нема повеќе да работи таму

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Утре само условни казни за Кочан и Авировиќ?

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Џафери кажа фала за поддршката од Бугарија за НАТО, Борисов задоволен

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

Драги Рашковски му се закани на администраторот на веб-страната на претседателот Иванов

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

УТРИНСКИ ФОКУС: Летаат откази, ама и нови „партиски“ вработувања- вреди ли животот во Македонија?

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Захариева по ратификацијата: Ќе се гради инфраструктура, патишта за заеднички развој на двете држави

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Во Бугарија едногласно ратификуван пристапниот Протокол на Македонија во НАТО

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори

Започна собирањето потписи: Познато кои тројца кандидати ќе одат самостојно на претседателски избори