30 Мај, 2024
0.0285

„Макпетрол“ најпосакуван работодавач помеѓу нафтените компании за 2023 година

Објавено во: Мои пари 18 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Посетителите на специјализираниот интернет-портал за пребарување работни места Вработување.ком за 2023 година го прогласија „Макпетрол“ за најпосакуван работодавач помеѓу нафтените компании. Како резултат на стабилноста, платите што се меѓу највисоките во секторот, но и големиот број можности за професионална надградба и развој на вработените, „Макпетрол“ е избран меѓу најуспешните. Компанијата го доби ова признание на свечена манифестација организирана во чест на најуспешните работодавачи во повеќе категории.

- Нашето речиси 80-годишно присуство на пазарот е најсилната потврда за сигурноста што ја обезбедуваме за целиот тим, без разлика на позицијата. Веруваме, сепак, дека покрај стабилноста базирана на искуството, клучна причина за желбата да се биде дел од нашата организација е и грижата за вработените. Луѓето отсекогаш биле и натаму ќе бидат, носечката енергија на „Макпетрол“. Токму затоа, секогаш се обидуваме да креираме подлога и да овозможиме вработените да стекнат нови знаења, да добијат шанса да напредуваат, едноставно, да можат да ги реализираат своите замисли на професионален план. Тоа и во иднина ќе ни биде приоритет - вели Марија Јосифовска-Спасовска, член на Управниот одбор и директорка за човечки ресурси и внатрешна контрола во „Макпетрол“.

Континуираниот повеќедецениски успех и задржувањето на лидерската позиција во својот пазарен сегмент е резултат на вложеноста и посветеноста на вработените. Инвестицијата во нивниот напредок, како и обезбедувањето други бенефити и натаму ќе биде од исклучително значење за компанијата. Имајќи предвид дека во 2023 година инфлацијата во Македонија беше двоцифрена, „Макпетрол“ ги зголеми платите на вработените, со цел да не се намали нивната реална вредност. Во годишниот план на компанијата за 2024 година е планирано и зголемување на бројот на вработени.

Освен повисоки плати, вработените во „Макпетрол“ во 2023 година добија и регрес за годишен одмор во нето-износ од 36.000 денари, дополнителен новогодишен бонус во нето-износ од 30.000 денари по вработен, како и распределба на дел од добивката по годишната сметка за 2022 година наменета за вработените.

ПР објава

Можеби ќе ве интересира

Новите модели на MS Energy ја менуваат дефиницијата за современа електрична мобилност

Новите модели на MS Energy ја менуваат дефиницијата за современа електрична мобилност

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Шпаркасе Банка пионер во имплементација на платформата Отворено банкарство

Патувајте удобно и сигурно со Mastercard World Debit од Халкбанк

Патувајте удобно и сигурно со Mastercard World Debit од Халкбанк

МТЕЛ станува официјален партнер на Пасворд Продукција

МТЕЛ станува официјален партнер на Пасворд Продукција

Поставена хипербарна комора во Клиника Жан Митрев Кислородни третмани за побрзо заздравување и регенерација на организмот

Поставена хипербарна комора во Клиника Жан Митрев Кислородни третмани за побрзо заздравување и регенерација на организмот

За оваа работа во Македонија нудат и до 1 000 евра бонус за добредојде: Се бара само 1 услов, а може да се работи и од дома!

За оваа работа во Македонија нудат и до 1 000 евра бонус за добредојде: Се бара само 1 услов, а може да се работи и од дома!

Крушево: Вашата следна дестинација за планински велосипедизам! Бесплатно изнајмување на велосипеди, секој викенд, цел јуни!

Крушево: Вашата следна дестинација за планински велосипедизам! Бесплатно изнајмување на велосипеди, секој викенд, цел јуни!

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

Поголема финансиска писменост за здрава финансиска иднина – СН Осигурителен Брокер започна проект за финансиска писменост кај младите

Поголема финансиска писменост за здрава финансиска иднина – СН Осигурителен Брокер започна проект за финансиска писменост кај младите