09 Јуни, 2023
0.0259

Максим Димитриевски: Јас не плаќам даноци за да седите во кабинети и пеете

Објавено во: Македонија 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Верувам дека на следните избори ќе ја добиеме поддршката од граѓаните, вели кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски. 

Тој во вечерашното гостување во емисијата „10 минути“ на телевизија 21 информираше дека во тек е формирањето на граѓанското движење.

„Во тек е формирањето на граѓанското движење, очекуваме во септември, октомври тоа да се случи во Скопје и ќе ги повикаме сите граѓани. Тоа ќе биде граѓанска иницијатива/движење коешто досега не било вообичаено, ќе биде од граѓаните за граѓаните и верувам дека на следните избори ќе ја добиеме поддршката од граѓаните бидејќи ќе излеземе со реално остварливи политики и ќе ставиме крај на корупцијата и рашомонијата во државата“, рече Димитриевски.

Вели дека ДУИ владее со државата, а дел од функционерите на СДСМ се нивен привезок.

„Јас на плаќам даноци за да вие како мој претставник седите во кабинет и пеете“, рече Димитриевски. 

Тој смета дека народот живее лошо и некој политичар нема мотив да пее.

Вели дека во граѓанското движење ќе има многу поддржувачи и од СДСМ, и од ВМРО-ДПМНЕ, но најголем дел ќе бидат неопределени граѓани што не се занимавале со политика и имале резултат во своето работење.

Можеби ќе ве интересира

Градоначалникот на Делчево: Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за исфрлување на вода е на пат

Градоначалникот на Делчево: Имаме исконтактирано со околните општини, помошта во однос на пумпи за исфрлување на вода е на пат

МЗ се огласи со појаснување: Исти ќе бидат цените за приватно лекување во јавното здравство

МЗ се огласи со појаснување: Исти ќе бидат цените за приватно лекување во јавното здравство

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во невреме во Делчево се поплавени најмалку 60 објекти

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Абдилфета Алими откако излезе од затвор: Само на 27 април 2017 ми ги дадоа клучевите од Собранието

Доктор Митов: Немаме пари за бесплатно лекување на државјани од Косово и Албанија

Доктор Митов: Немаме пари за бесплатно лекување на државјани од Косово и Албанија

(ФОТО) Пожарникарите ја испумпуваат водата од поплавените објекти во Делчево

(ФОТО) Пожарникарите ја испумпуваат водата од поплавените објекти во Делчево

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

Мицкоски: Со СДСМ може преодна Влада, со ДУИ не, затоа што тие се креаторите на лошите политики

(ВИДЕО) Автомобили под вода во Делчево

(ВИДЕО) Автомобили под вода во Делчево

Мостот Беласица намерно го запалиле „хулигани“

Мостот Беласица намерно го запалиле „хулигани“