13 Јули, 2024
0.0270

Маричиќ: Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за Бугарите во Уставот

Објавено во: Македонија 20 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Вицепремиерот за европски прашања Бојан Маричиќ во гостувањето во емисијата „Топ тема“ на Телма ТВ вечерва изјави дека Владата е подготвена да ѝ даде на ВМРО-ДПМНЕ да ги формулира амандманите за вметнување на Бугарите во Уставот. 

Вели дека ако ја пропуштиме шансата за ЕУ годинава, тогаш ќе влеземе во групата со Босна и Херцеговина и Косово. За таа цел, тој најави дека до крајот на 2023 многу официјални лица од ЕУ и пошироко ќе ја посетат Македонија за да им го пренесат тоа на нашите политичари. Идејата, како што кажа тој, е до крајот на годината да се отвори првиот кластер, па затоа е потребно да ги завршиме уставните измени и скринингот. 

„Во наредните денови ќе објавиме кои имиња ќе ги поканиме во експертската група за уставните измени. Ќе испратиме и писма до сите политички партии во Собранието да номинираат експерти или личности на кои им веруваат да бидат во таа комисија. Сакаме да покажеме дека нема што да криеме и дека нема тајни клаузули“, рече тој. 

Премиерот Димитар Ковачевски вели дека никого нема да убедува и разубедува за уставните измени, затоа што сите треба да веруваат во уставните измени. 

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за време на викендов изјави дека уставни измени под бугарски дикатат нема да има. Потребно е внесување на Бугарите во Уставот за Македонија да продолжи по европскиот пат. 

Можеби ќе ве интересира

OJO: Скопјанец осомничен за тешки дела против здравјето и излагање на опасност на деца

OJO: Скопјанец осомничен за тешки дела против здравјето и излагање на опасност на деца

ДЕТЕТО Е ВО ТЕШКА СОСТОЈБА: Случаен минувач нашол бебе оставено во центарот на Велес

ДЕТЕТО Е ВО ТЕШКА СОСТОЈБА: Случаен минувач нашол бебе оставено во центарот на Велес

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ЊУЈОРК: Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

МИЦКОСКИ НА СРЕДБА СО ДИЈАСПОРАТА ВО ЊУЈОРК: Да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

ТОШКОВСКИ: Немам високо мислење за Апасиев, немам фирми во Бугарија

ТОШКОВСКИ: Немам високо мислење за Апасиев, немам фирми во Бугарија

СРБИН ЈА ИСТЕПАЛ СОПРУГАТА И ЈА ОСТАВИЛ KAJ ДЕМИР КАПИЈА: Со синот и внуката продолжил кон Табановце

СРБИН ЈА ИСТЕПАЛ СОПРУГАТА И ЈА ОСТАВИЛ KAJ ДЕМИР КАПИЈА: Со синот и внуката продолжил кон Табановце

ЗА СЛУЧАЈОТ СО МАЛОЛЕТНИЦИТЕ НАЈДЕНИ ВО БЕСОЗНАНИЕ: Полицијата уапси 40-годишно лице од Скопје

ЗА СЛУЧАЈОТ СО МАЛОЛЕТНИЦИТЕ НАЈДЕНИ ВО БЕСОЗНАНИЕ: Полицијата уапси 40-годишно лице од Скопје

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба