30 Мај, 2024
0.0731

МЕЃУ НАЈАГРЕСИВНИТЕ РАСИ КУЧИЊА И „БУЛМАСТИФ“: Со 12-годишниот Дачес имало уште две кучиња во дворот во Пинтија

Објавено во: Македонија 13 Април, 2023

Добивај вести на Viber

Поради сомневањето кое е во природата на расата булмастиф кон странци социјализацијата и тренирањето клучни на рана возраст, пишува американската ветеринарна компанија Hillspet.

Според пишувањата на социјалните мрежи, детенцето од Пинтија било нападнато од 12-годишниот Дачес, но во дворот имало уште две кучиња од истата раса. На сопственикот Н. Г. одземени му се две, Дачес и уште едно кое е старо две години, исвести вчера АХВ, бидејќи од увидот, како што наведе Авгенцијата за храна и ветеринарство е утврдено дека во нападот учествувале две кучиња.

Инаку, неодамна во групата Миленици мк на Фејбук, беше објавено кои се најагресивните раси на кучиња, а меѓу нив е и булмастиф, токму кучето кое го уби осумгодишното момче.

-Питбул, Американски Питбул Териер (Були XL), Боксер, Француски Булдог, Стафордшајр Териер, Булмастиф, Бостон Териер и Бул Териер се раси на кучиња кои спаѓаат во категоријата на Були (Малтретатори) - раси кои се со векови парени и тренирани за агресија. Според светската статистика, 83% од нападите и убиствата од кучиња се случуваат токму од горенаведените раси.

Ви го препорачувам доленаведениот американски канал, со цел и самите да се уверите колку деца и возрасни имаат обезличено и усмртено овие копнени ајкули. Ваквите раси треба да престанат да бидат парени и продавани, освен ако не посакувате да си ја набавите сопствената смрт. https://www.youtube.com/@PitBullVictimAwareness/videos, стои во објавата на Миленици мк

Инаку, за природата на булмастифот детално пишува Hillspet, и оттаму наведуваат дека оваа раса кучиња се приврзани со членовите на семејството и се со „генерално мирна, лесна природа“.

Булмастифите се нежни и приврзани со членовите на семејството. Нивната генерално мирна, лесна природа ги прави добри кучиња за семејства со разумно добро воспитани деца. Сепак, лежерниот однос на булмастифот со членовите на семејството веројатно ќе се промени кога некој странец ќе влезе во сликата. Овие кучиња имаат тенденција да бидат прилично сомнителни кон луѓето надвор од семејството.

Семејството со булмастиф ќе биде наградено со љубовен, лојален придружник. Сепак, и покрај генерално лежерната природа на кучето, надзорот е императив кога кучето е околу деца бидејќи кучето е толку големо што може ненамерно да го собори детето. Социјализацијата и обуката се клучни за успешно живеење со оваа раса. Со изложување на кучето на што е можно повеќе нови луѓе, места и ситуации, особено кога е кутре, тој може да биде помалку сомнителен кон посетителите и луѓето што не ги познава, наведува Hillspet.

Оваа раса е развиена во средината на 19 век од британски ловочувари кои имале за цел да ги заштитат селските имоти од ловокрадците. Со вкрстување на мастифот и булдогот, одгледувачите сакале да развијат моќно, активно животно кое може брзо да помине кратки растојанија, да собори ловокрадец на земја и да го држи додека не дојде ловочуварот за да го фати натрапникот. Булмастифот официјално за раса на кучиња е прифатена во 1933 година.

Анита Буховски

ФОТО: EPA/ANITA MARIC UK & IRELAND OUT

Можеби ќе ве интересира

ДИМИТРИЕВСКИ: Во првиот момент, кога ќе сметаме дека нашиот збор не се почитува, нема да бидеме дел од Владата

ДИМИТРИЕВСКИ: Во првиот момент, кога ќе сметаме дека нашиот збор не се почитува, нема да бидеме дел од Владата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Судиите не избраа нов претседател на Уставен суд

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Судиите не избраа нов претседател на Уставен суд

МЕЏИТИ: Тројца до четворица пратеници може да преминат од Европскиот фронт во новото парламентарно мнозинство

МЕЏИТИ: Тројца до четворица пратеници може да преминат од Европскиот фронт во новото парламентарно мнозинство

МАНДАТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ НА ВЛАДА: Претседателката Силјановска-Давкова ќе го додели идната недела

МАНДАТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ НА ВЛАДА: Претседателката Силјановска-Давкова ќе го додели идната недела

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

КРИВИЧНА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ: Со две лица грабнале човек, го однеле на мостот „Беласица“ и му одзеле пари

КРИВИЧНА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ: Со две лица грабнале човек, го однеле на мостот „Беласица“ и му одзеле пари

ПАРТИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Силјановска Давкова да го отповика Фрчкоски затоа што не ја консултирал за Резолуцијата за Сребреница

ПАРТИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Силјановска Давкова да го отповика Фрчкоски затоа што не ја консултирал за Резолуцијата за Сребреница