29 Март, 2023
0.0249

Мехмети за БГНЕС: Стотици илјади православни Албанци во Македонија беа асимилирани во Македонци

Објавено во: Македонија 19 Декември, 2020

Добивај вести на Viber

Ким Мeхмети, новинар, писател и публицист, во интервјуто за агенцијата БГНЕС вели дека по Втората светска војна, стотици илјади православни Албанци во Македонија беа асимилирани во Македонци. Како што и многу од албанските манастири и цркви беа присвојувани од Македонската православна црква, како што е примерот со манастирот „Свети Јован Бигорски “кај Дебар, каде како што вели службите се вршеле на албански јазик пред Втората светска војна.

„Моите предци се молеа и во овој манастир затоа што потекнувам од Горна Река“, вели Мехмети. 

Тој додава дека пред доаѓањето на Османлиите, на овие простори, сите Албанци беа христијани, но таа вистината него воопшто не го спречува денес да биде горд Албанец од муслиманска вероисповед.

„Знам дека од прво одделение па до староста, кај Македонците се градеше свеста дека да не беше српскиот братски народ, тие ќе биле „проголтани“ од Албанците и Бугарите“, изјави политичкиот аналитичар, Ким Мехмети во интервјуто за бугарската новинска агенција БГНЕС.

Вели дека некои припадници на елитата во Македонија веќе долго време се во канџите на „србизмот“.

Можеби ќе ве интересира

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

Утре ќе се гласа за предлогот Владата времено да ја превземе Универзална сала

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

(ВИДЕО) Битолчани масовно, започна протестот за смртта на Јана

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Училиште во Мала Речица исклучено поради неплатени сметки за струја

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Кривична пријава за одгледувач на канабис за медицински цели од Гевгелија

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Владата со нов Закон за Академија за судии и јавни обвинители

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Битолското обвинителство повикува лица на разговор, се чекаат извештаите за смртта на Јана

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Синот на Талат Џафери стана обвинител со диплома

Седница на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Седница на Влада: Секој полицаец со поголема плата за 3.000 денари

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа

Пендаровски бара да не се брза со Законот за игри на среќа