29 Ноември, 2021
0.0265

Меркел даде рок за донесување на построги анти ковид мерки

Објавено во: Свет, Корона Вирус 22 Ноември, 2021

До среда, германските провинции ќе треба да однесат одлука за построги анти ковид мерки. 

Германската канцеларка во заминување Ангела Меркел, им порача на лидерите на нејзината Христијанско-Демократска Унија (ЦДУ) дека веќе преземените мерки за сузбивање на ширењето на коронавирусот се недоволни. 

„Се наоѓаме во многу драматична ситуација. Тоа што е на сила е недоволно“, рече таа. 

Околу 79 отсто од возрасната популација во Германија примиле две дози од вакцината против Ковид-19, но досега само 7,5 отсто ја примиле третата доза.

Сè повеќе германски политичари отворено зборуваат за можноста за воведување на обврската за вакцинирање и во Германија, а баварскиот министер за здравство Клаус Холетчек кажа дека обврската за имунизација е средство за излез од пандемијата.

Во Германија од коронавирусот починаа скоро 100.000 луѓе. 

Дел од европските земји го ограничија движењето на невакцинираните. 

Можеби ќе ве интересира

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

Инфицирани со омикрон има насекаде низ светот

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

БИЗАРНА ГЛЕТКА: Чешкиот претседател Милош Земан ставен во стаклена кутија поради зарзата со ковид

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

3Д СЛИКА НА ОМИКРОН ОБЈАВИНА НАУЧНИЦИТЕ: Еве како изгледаат мутациите на спајк протеинот

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Оваа земја две недели нема да прима странци поради новиот сој омикрон

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

Светот е во „трка со времето“ со омикрон, вели Фон дер Лајен

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

ПО 200 ЕВРА КАЗНА ЗА ТОЈ ШТО ЌЕ ОДБИЕ ДА НОСИ МАСКА, СЕКОЈ НАРЕДЕН ПАТ ДВОЈНО - еве која држава е решена вака да се справи со омикрон

Курц објави како ќе се вика неговиот син

Курц објави како ќе се вика неговиот син

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ЗЕМАН СТОЕШЕ ВО ПОСЕБНА КАБИНА: Чешкиот претседател го назначи новиот премиер во посебни услови

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин

ОМИКРОН ПОТВРДЕН КАЈ 13 ПАТНИЦИ КОИ СТАСАА ВО ХОЛАНДИЈА: И другите позитивни се во карантин