20 Јануари, 2019
0.3003
    ALK 8300.96    -1.19%     GRNT 825    -1.05%     KJUBI 1543    -2.96%     KMB 5320    -0.58%     MPT 50000    -0.09%     MTUR 5050    -0.98%     OHB 6599.5    -0.01%     OKTA 4500    0%     RZLV 73    2.82%     STB 1244.42    -1.55%     STIL 118    -7.09%     TEL 302    0%     TNB 14989.86    -0.01%     UNI 2145    2.97%

МЕСТО СОЦИЈАЛНА ПОМОШ: Парите на иселениците спас за македонската сиромаштија!

Објавено во: Економија 22 Септември, 2016

Парите што иселениците им ги праќаат на своите семејства влијаат врз намалување на сиромаштијата повеќе отколку државната социјална помош .

Токму за оваа тема денеска на Економски форум дебатираа економистите од Институтот за економско истражување и политики-Скопје  „Finance think“.

Од истражувањето на овој институт може да се заклучи дека гастербајтерите на своите семејства дома испраќаат околу 2500 евра годишно .

Во форма на дознаки Македонија од иселениците добива најмалку 400 милиони долари годишно а тие пари покриваат речиси 4 проценти од Бруто домашниот производ.

Главниот економист во  „Finance think“ Благица Петрески посочува дека токму дознаките се ја имаат улогата на неформална социјална заштита за примателите.

Економистите од Институтот за економско истражување и политики укажуваат и дека парите од дијаспората најмалку се користат за инвестирање, додека најмногу се насочени кон купување на храна, облека, плаќање на сметки и долгови. Дел од дознаките се користат и за купување на имот.

Во однос на тоа кој најмногу пари прима од странство, од „Finance think“ посочуваат дека Албанците го имаат приматот.

Тие примаат пари од своите блиски од странство,  а подеднакво ги примаат домаќинства кои живеат во рурални и во градски средини.

Америка и Австралија, како и високо развиените европски земји се државите од каде најчесто македонците примаат дознаки.

Можеби ќе ве интересира

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

ФАКТОР НАЈАВУВА: Ексклузивно вкрстено интервју со Анѓушев и Азески

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Тевдовски: Влезот во НАТО ќе биде катализатор на економскиот раст

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

Сиромаштијата „не изеде“: Половина милион вработени Македонци живеат со минимални приходи

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

И делчевските тезги полупразни: Пазарџиите не знаат како ќе преживеат ако не се повлече законот

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Само во продавниците во Косово: До цената на производот и знамето од земјата на потекло

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Министерството за финансии ангажира нов кадар за „Мини фини буџетчиња“, ќе има и медицинска сестра

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Власта се повлече од законот за пазарџиите, ќе се работи на нов

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Анѓушев: Сите избори негативно влијаат врз економијата

Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи

Тевдовски: „Фич“ ги потврди успешно спроведените фискални реформи