22 Февруари, 2024
0.0257

МЕТА И IBM ЛАНСИРАА АЛИЈАНСА - таа ќе ја промени вештачката интелигенција

Објавено во: Економија 08 Декември, 2023

Добивај вести на Viber

Мета и IBM лансираа сојуз на повеќе од 50 компании за вештачка интелигенција и истражувачки институции кои го туркаат таканаречениот отворен модел на вештачка интелигенција.

Алијансата за вештачка интелигенција, чии членови ги вклучуваат Интел, Оракл, Универзитетот Корнел и Националната научна фондација, соопшти дека здружува ресурси за да застане зад „отворената иновација и отворената наука“ во вештачката интелигенција. Нејзините членови силно го поддржуваат софтверот со отворен код, пристап во кој технологијата слободно се споделува и се базира на историјата на соработка помеѓу Big Tech, академијата и независните програмери.

IBM соопшти дека работи со Мета од август за да ги обедини организациите кои не биле во центарот на вниманието како што беше OpenAI, рече Дарио Гил, постар потпретседател во IBM и директор на IBM Research.

„Искрено, ние бевме малку преплавени од целокупната дебата и дискусија околу вештачката интелигенција во текот на минатата година“, рече Гил. „Не мислевме дека тоа ја одразува различноста на екосистемот што го прави возможен овој момент на вештачка интелигенција“, изјави тој за Вол Стрит Журнал.

OpenAI и другите компании во голема мера го предводеа развојот на напредни модели со вештачка интелигенција изградени како затворени или сопственички системи со кои управуваат нивните креатори и бараат од компаниите да платат за нивната употреба.

Многу од членовите на алијансата се компании кои имаат свои производи за вештачка интелигенција, но се борат да го достигнат налетот на вниманието што го привлекуваат OpenAI и неговиот инвестициски партнер, Мајкрософт.

И Мета и IBM имаа некои обиди да се поклопат со овие компании, но делумно неуспешни.

Сега сакаат да направат нешто со поинаков пристап што ќе биде многу поотворено.

Свет на отворени иновации

Еден од клучните играчи на Алијансата треба да биде AMD, производител на чипови чија цел е да преземе дел од доминацијата на Nvidia во чиповите со вештачка интелигенција. Како што најавија, тие ќе го поддржат отворениот екосистем за вештачка интелигенција со нивниот хардвер и дека - заедно со другите членки на алијансата - ќе изградат софтвер кој им овозможува на бизнисите да ги користат нивните чипови.

Тука е и производителот на софтвер за претпријатија ServiceNov, кој има свои амбиции за вештачка интелигенција. Тие најавија дека нивниот истражувачки тим од 50 луѓе ќе биде вклучен во Алијансата.

„Ако мислите дека иднината на вештачката интелигенција ќе биде одредена од две, три или пет институции, се лажете“, рече Гил од IBM. „Се надевам дека дава поголема јасност и доверба дека светот на отворените иновации е свет на кој вреди да се обложуваме“.

Извор: Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Поранешен раководител на државната лотарија стана сопственик на автомат клубови

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кина објави суфицит на тековната сметка во 2023 година

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

Кој се ќе го гланца МВР три години за 6 милиони евра?

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

ИМААТ ДОБРА КОНДИЦИЈА И ЕНТУЗИЈАЗАМ: Луѓе пред пензија заминуваат на сезонска работа во Хрватска

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

БЕЗОС ПРОДАДЕ УШТЕ 2,4 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ВО АКЦИИ НА АМАЗОН: Донесе одлука да се пресели

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

ПАЗАР НА ВАЛУТИ: Kурсот на јенот се намали за 0,03 отсто во однос на доларот

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

Генерали Инвестментс: Приходот на Nvidia се очекува да се зголеми повеќе од тројно

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

СВЕТОТ Е ПРЕД НОВ СКОК НА ЦЕНАТА НА НАФТАТА: Еве каква врска имаат нападите со беспилотни летала на Украина врз Русија со тоа

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“

Велешанката која фати тендери од 8 милиони евра била вработена службеничка во „Пошта“