25 Септември, 2018
0.3086
    ADIN 560    0%     ALK 8011.26    0.13%     BESK 10100    0%     CEVI 1000    0%     FERS 61100    0%     GRNT 820    0%     KMB 5178.93    0.08%     MERM 2200    10%     MPOL 320    1.91%     MPT 47284    0.58%     MTUR 4800    0%     OHB 6665.78    1%     OKTA 4307.96    0.28%     RMDEN13 95.12    -1.94%     RMDEN17 96.2    0.1%     STB 1115    0%     STIL 128.55    0.05%     TTK 1140    0.44%     UNI 2300    -0.32%     VITA 9189    4.81%

(ГАЛЕРИЈА) Мичел: Изгледите дека ваква можност ќе има уште еднаш се многу мали

Објавено во: Македонија, Галерија 13 Септември, 2018

Aмериканскиот помошник-државен секретар за европски и евроазиски прашања, Вес Мичел по средбата со премиерот Зоран Заев рече дека ги охрабрува сите да го искористат правото, на референдумот да излезат и да гласаат. 

Тој потенцираше дека Договорот од Преспа ги отвора перспективите на државата.

„Мислам дека ова е историска можност и мислам дека изгледите оти ваква можност ќе има уште еднаш за време на нашиот живот се многу мали“ - вели тој. 

Додаде дека имал продуктивни разговори со Заев, министерот за надворешни работи, Никола Димитров, спикерот Талат Џефери и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. 

„Македонија е на патот кон Западот многу долго време, ги повикувам сите граѓани да си ги исполнат нивното основно право на слобода, но и на одговорност за време на референдумот и да излезат да гласаат. Ова е историска можност, и на патот за НАТО и ЕУ од интерес на Македонија е да обезбеди дека гласот на нејзините граѓани ќе биде чуен. САД ја поддржува Македонија во овој процес, верувам дека е во интерес на Македонија, и во интерес на Европа и на Америка да има Балкан кој е стабилен безбеден и напреден. Тоа беше мојата порака на сите состаноци“- вели  Мичел.

На новинарско прашање за последиците доколку референдумот не успее, тој рече дека не сака да шпекулира. Мичел ја потврди поддршката на САД за Македонија додавајќи дека неговата земја е заинтересирана за одржување на стабилноста и безбедноста во регионот.

ФОТО ФАКТОР


Можеби ќе ве интересира

Што велат Заев и Ахмети за бојкотот?

Што велат Заев и Ахмети за бојкотот?

Русија и Грција решија повеќе да не се караат за Македонија, Фриганас останува во Москва

Русија и Грција решија повеќе да не се караат за Македонија, Фриганас останува во Москва

Собранието и верува на администрацијата за референдумот

Собранието и верува на администрацијата за референдумот

(ВИДЕО) НОВ СЛУЧАЈ ВО МАКЕДОНИЈА: Ученички се тепаат, а другарите навиваат

(ВИДЕО) НОВ СЛУЧАЈ ВО МАКЕДОНИЈА: Ученички се тепаат, а другарите навиваат

Опериран од рак, со велосипед стигна до Брисел за да ја подржи „Излези ЗА заедничка Македонија“

Опериран од рак, со велосипед стигна до Брисел за да ја подржи „Излези ЗА заедничка Македонија“

Нова анкета покажува зголемување на поддршката за референдумот во однос на претходната

Нова анкета покажува зголемување на поддршката за референдумот во однос на претходната

Заев: Нема повеќе администрацијата само кафенце да си пие

Заев: Нема повеќе администрацијата само кафенце да си пие

Христијан Мицкоски на телевизија: Референдумот нема да биде успешен

Христијан Мицкоски на телевизија: Референдумот нема да биде успешен

Славчо Танески: Привилегија и задоволство е да се работи за гигант како Мерцедес

Славчо Танески: Привилегија и задоволство е да се работи за гигант како Мерцедес